Boj s džihádisty
Islámský stát pronikl do Kobani. Kurdka se vyhodila do vzduchu
06.10.2014 07:08 Aktualizováno 06.10. 13:23
Kurdští bojovníci svádějí tvrdé boje s ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS), kteří obklíčili severosyrské město Kobani. Jak informovala v noci na dnešek americká televizní stanice CNN, islamisté se přiblížili k dobytí města poté, co vstoupili na jeho jihovýchodní okraj a začaly boje o tamní ulice. Podle syrských aktivistů se ale daří Kurdům ofenzivu odrážet.
Během nedělních bojů přišlo u Kobani o život nejméně 45 bojovníků dohromady na obou stranách. Jak uvedl Ramí Abdar Rahmán z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), za jedním z útoků proti islamistům stála i kurdská bojovnice, která odpálila výbušninu na svém těle a zabila tak deset radikálů.
Podle kurdských zdrojů byla členkou kurdských sebeobranných milic YPG. Jde o první Kurdku, která se k takovému zoufalému činu v boji s IS odhodlala.
Z místa bojů přicházejí rozporuplné informace.
Podle některých zdrojů obránci města nyní hledají cesty k útěku z této kurdské bašty, která leží na strategickém místě u turecké hranice.
"Je to poslední šance k odchodu," citovala CNN jednoho z kurdských bojovníků. V pohybu jim ale podle něj brání odstřelovači IS s výbavou pro noční vidění.
Jiní z Kurdů naopak tvrdí, že svůj boj nevzdávají a jsou připraveni Kobani nadále bránit. "Boje pokračují, minometná palba dopadá i do středu města. My máme jen lehké zbraně," uvedl pro agenturu Reuters jeden z kurdských bojovníků.
"Jestliže do Kobani (islamisté) vstoupí, město se stane naším, ale i jejich pohřebištěm. Nenecháme je vstoupit, dokud jsme živí. Buď vyhrajeme, nebo zemřeme. Budeme se bránit až do konce," dodal.
Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. V jeho okolí islamisté ovládají asi 300 vesnic.
Pokud by město padlo, ovládl by IS souvislý pás pohraničí od severovýchodního cípu Sýrie až po město Halab. Bránit město před islámskými radikály pomáhají Američané leteckými údery.
Zatím se jim ale nepodařilo tímto způsobem radikály zastavit. Z města a jeho okolí již uteklo do sousedního Turecka na 180 tisíc lidí.
V kampani proti islamistům v Sýrii Spojeným státům pomáhá pět arabských spojenců - Jordánsko, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar a Bahrajn. Američané spolu s několika dalšími zeměmi pak podnikají letecké údery i v sousedním Iráku.
Americký prezident Barack Obama již několikrát zopakoval, že neuvažují o vyslání pozemních jednotek.
Minulý týden v souvislosti s ofenzivou proti IS zaznamenaly USA první vojenskou ztrátu. Piloti amerického konvertoplánu V-22 Osprey, který vzlétl z lodi USS Makin Island v Perském zálivu, krátce po startu ztratili nad strojem kontrolu.
Konvertoplán je stroj, který kombinuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla.
Když to vypadalo, že se letoun zřítí, dva ze členů posádky z něj vyskočili do moře. Jednoho se povedlo najít a jeho stav je nyní stabilní. Druhého ze členů posádky, jednadvacetiletého Jordana Spearse, se ale zachránit nepodařilo a po jednodenním pátrání byl prohlášen za mrtvého.
Kurdská strana pracujících (PKK) obviňuje vládu v Ankaře, že brání jejím bojovníkům v překročení turecko-syrské hranice, aby pomohli svým bratrům v Kobani v boji s islamisty. Podle PKK tak turecká vláda ukazuje svou dvojí tvář.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.