Izrael otevřel náhradní letiště. Možná spáchal válečné zločiny

Zahraničí
23. 7. 2014
Těžce zraněný mladík po srážkách Pelestinců s izraelskou bezpečností v Předjordánsku.i
Těžce zraněný mladík po srážkách Pelestinců s izraelskou bezpečností v Předjordánsku.i

Izraelská armáda dnes pokračovala v útocích v palestinském Pásmu Gazy. V bojích, které trvají už 16 dní, zahynulo podle místních zdrojů 657 Palestinců. Izraelská armáda přišla o další dva vojáky a při palestinském raketovém útoku na jih Izraele zemřel jeden cizinec. Počet obětí více než čtrnáctidenního konfliktu stoupl na izraelské straně na 32. Velké letecké společnosti kvůli pokračujícím raketovým útokům Palestinců na Izrael pozastavily lety do Tel Avivu, Izrael otevřel jako náhradu letiště Ovda na jihu země.

Mezi prvními pozastavení leteckého spojení pro dnešek oznámily Delta Air Lines, American Airlines Group, United Airlines a dále také Lufthansa, KLM a Air France. ČR zatím lety do Izraele neomezila, v noci na dnešek do Tel Avivu dorazily oba noční spoje z Prahy společností ČSA a Travel Service.

Na letišti Ben Guriona je normální provoz.K dopravcům, kteří odmítají posílat letadla do Tel Avivu, se dnes připojila také jordánská společnost Royal Jordanian, která normálně zajišťuje 20 letů mezi Ammánem a Tel Avivem denně.

K jednodennímu přerušení letů se rozhodla také turecká společnost Turkish Airlines.
American Airlines už rozhodly, že nebudou do Tel Avivu létat ani ve čtvrtek.

Pro dnešek lety zrušila také maďarská společnost Wizz Air a od úterního večera do Tel Avivu nelétá ani polská společnost LOT. Zda budou lety ve čtvrtek obnoveny, závisí na bezpečnostní situaci.

Washingtonský konzultant pro leteckou dopravu Robert Mann se domnívá, že američtí dopravci se zachovali odpovědně, protože nesou právní odpovědnost za provoz svých letadel.

Gaza pod palbou.V úterý totiž dopadla jedna palestinská raketa do vzdálenosti asi 1,5 kilometru od letiště.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) vydal doporučení k pozastavení letů v úterý na 24 hodin, ale izraelští politici včetně premiéra Benjamina Netanjahua vyzvali k obnovení letů.

Ministr dopravy Jisrael Kac prohlásil, že pro rušení letů není "žádný důvod". S omezením nesouhlasí ani bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg.

Vyzval USA, aby lety obnovily, a sdělil, že ze solidarity s Izraelem nasedne do prvního letadla do Tel Avivu.

Kac rozhodl, že počínaje dnešním polednem bude otevřeno vojenské a civilní letiště Ovda na jihu země. Leží asi 60 kilometrů od rudomořského přístavu Ejlat a je druhým největším mezinárodním letištěm v zemi. Využívá se hlavně pro těžká nákladní letadla, pro něž je přistávací dráha letiště v Ejlatu příliš krátká. Ovdu využívá také armáda.

Izraelská letecká společnost El Al posílí své linky, aby mohla domů přepravit Izraelce, kteří uvízli v cizině. Podle listu The Jerusalem Post čeká jenom v Istanbulu na přepravu domů 4000 Izraelců.

Přistávání na letišti Ben Guriona.

Mluvčí izraelské armády sdělil, že v noci palestinští odstřelovači zabili dva vojáky, takže armáda už přišla o 29 členů. Další tři oběti v Izraeli jsou civilisté, k nimž dnes přibyl zahraniční dělník. Zasáhla ho raketa, když pracoval ve skleníku na jihu Izraele.

Izrael odmítá, že by páchal válečné zločiny

Izrael se v bojích v palestinském Pásmu Gazy možná dopustil válečných zločinů demolicí domů a zabíjením dětí. Při mimořádném jednání Rady OSN pro lidská práva to dnes v Ženevě uvedla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová. Izrael s jejím vyjádřením zásadně nesouhlasí, palestinský ministr zahraničí prohlásil, že se Izrael dopouští zločinů proti lidskosti. Komisařka zároveň odsoudila palestinské raketové útoky na Izrael.

Následky bombardování v Rafáhu.

Konflikt si za dva týdny vyžádal přes 670 obětí, z nichž přes 640 byli Palestinci. "Existuje možnost, že mezinárodní humanitární právo bylo porušeno do takové míry, že se jedná o válečné zločiny. Všechny případy musejí být náležitě a nezávisle vyšetřeny," uvedla komisařka.

Zdůraznila, že se v konfliktu nerozlišuje mezi civilisty a bojovníky a že před útoky na civilní cíle nejsou lidé předem varováni.

Izraelský zástupce v radě Eviatar Manor její slova označil za bezmyšlenkovitou reakci, protože povinnost na sebeobranu, kterou Izrael v Gaze uplatňuje, je součástí mezinárodního práva. Podle něj se válečných zločinů dopustilo palestinské radikální hnutí Hamas. "Střílejí rakety na civilisty, hloubí tunely, aby mohli útočit na vesnice, schovávají munici do škol. Odpovědnost za oběti v Gaze padá na Hamas," řekl Manor.

Izraelská ministryně spravedlnosti Cipi Livniová prohlásila rezolutně, že Izrael mezinárodní zákon dodržuje a že se brání před terorismem. "Je politováníhodné, že jsou zabíjeni civilisté. Ale to je výsledek situace, kdy my je vyzýváme, aby odešli, a Hamas, aby zůstali," řekla.

Zraněné děti po bombardování Gazy.Ministr spojů Gideon Erdan, který je stejně jako Livniová členem užšího bezpečnostního kabinetu, prohlásil, že možná nadešel čas na to, aby Izrael rozšířil bojové cíle, omezené nyní na tunely a sklady raket. "Je zřejmé, že nic není horšího než Hamas, takže bychom měli uvažovat o jeho svržení a o zasažení jeho představitelů."

I palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí na zasedání rady prohlásil, že se Izrael dopouští zločinů proti lidskosti. "Ničí obytné čtvrti, porušuje ženevské konvence. Okupační síla se už 16 dní zaměřuje na děti, ženy, staré lidi a svými útoky jim upírá právo na život. Zahájila také pozemní operaci, což povede k vraždám civilistů," řekl ministr. Podle něj už za ofenzívy bylo zničeno na 2500 domů a také značná část infrastruktury.

Málikí vyzval svět, aby skoncoval s beztrestností Izraele. Manor ale ve svém příspěvku také zdůraznil, že "občané Gazy nejsou nepřáteli Izraele" a že "Izrael je odhodlán dodržovat mezinárodní právo".

Rada OSN pro lidská práva se sešla na popud Palestinců a muslimských států přes odpor Izraele. Na konci svého jednání má přijmout text rozhodně odsuzující násilí a porušování lidských práv při ofenzivě v Pásmu Gazy.

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné