Izrael údajně nabízel jaderné zbraně Jižní Africe
25.05.2010 19:50
Izrael stále trvá na mlčení kolem svého jaderného programu. Britský deník Guardian však v pondělí uvedl, že má přístup k dokumentům dokazujícím, že Izrael nabízel v sedmdesátých letech jaderné zbraně Jižní Africe. Tehdejší ministr obrany Šimon Perés to popírá.
Dokumenty získal americký akademik Sasha Polakow-Suransky, který se k nim dostal při práci na své knize "Nevyslovená aliance: Tajný vztah Izraele s apartheidem v Jižní Africe". Guardian uvedl, že Izrael nabídl v roce 1975 Jižní Africe zbraně tří různých velikostí.
ČTĚTE TAKÉ: Izrael plánuje jadernou elektrárnu s Araby
Írán hledá spojence v Africe. Vytlačuje Izrael
Prozradil jaderný program Izraele. Už ho zase zatkli
Izraelský prezident Šimon Perés, který byl v roce 1975 ministrem obrany a jehož podpis je na dohodě, že jednání z Jižní Afrikou zůstanou utajena, obvinění popírá. Izrael v té době dodával do Jižní Afriky konvenční zbraně.
"Tvrzení publikovaná v Guardianu se nezakládají na pravdě. Bohužel se rozhodli selektivně interpretovat jihoafrické dokumenty a neuvádět fakta," řekl prezident. Jeho podpis chybí na zápisu z jednání, které se podle Jihoafričanů týkalo právě jaderných zbraní.
Podezření, že Izrael pomáhal jihoafrickému jadernému programu, existuje již delší dobu. Rasistický režim, který padl v roce 1994, měl šest jaderných hlavic, které byly později zničeny. Jednání v Curychu se týkala střel Jericho, v dokumentech však není jasně řečeno, zda mají být vybaveny jadernými hlavicemi či nikoli.
"Izrael nabídl Jižní Africe střely země-země Jericho," uvedl korespondent deníku Haaretz v televizi al Džazíra. "Ale nejsou žádné důkazy o tom, že Izrael nabídl Jižní Africe jaderné zbraně, jde jen o interpretaci autora a deníku Guardian," řekl Josi Melman. "Peres mluvil o třech různých velikostech, což může být interpretováno jako tři různé délky doletu," dodal novinář.
"Neotřesitelné společné základy"
Polakow-Suransky a Guardian ale trvají na tom, že šlo o konvenční, chemický a nukleární typ hlavice. "Je jasné, že Jihoafričané věřili, že na stole je explicitní nabídka. Čtyři dny poté Peres podepsal dohodu o utajení," řekl Polakow-Suransky. Pro teorii o jaderných zbraní prý mluví i to, že se Izrael snažil přimět současnou jihoafrickou vládu, aby dokumenty nezveřejňovala.
Izrael v sedmdesátých letech postrádal spojence, a tak uzavřel tajné strategické spojenectví s jihoafrickým režimem, který byl rovněž obklopen nepřátelskými sousedy. V roce 1974 poslal Perés jihoafrickému ministrovi pro informace tajný děkovný dopis, ve kterém mluvil o "rozhodnosti jasného odporu proti našim nepřátelům" a "neotřesitelných základech naší společné nenávisti k nespravedlnosti a odmítání se jí přizpůsobit".
Zveřejnění dokumentů má pro Izrael nevýhodné načasování. V současné době se totiž připravuje zpřísnění sankcí proti Íránu, které Izrael podporuje, právě kvůli kontroverznímu jadernému programu.
Foto: Profimedia, Wikimedia Commons
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.