Izraelci prý chystají ilegální zábor palestinské půdy

Zahraničí
12. 8. 2016 17:03
Zábor pozemků. Konflikt mezi Izraelci a Palestinci.
Zábor pozemků. Konflikt mezi Izraelci a Palestinci.

Izrael připravuje zábor pozemků na palestinském Západním břehu Jordánu, aby mohl zlegalizovat židovskou osadu Amona. Tvrdí to Hnutí za okamžitý mír, které je odpůrcem izraelské osadnické politiky. Amona je nelegální nejen podle mezinárodního práva, ale i podle práva izraelského. Americké ministerstvo zahraničí označilo připravovaný zábor za bezprecedentní.

Izraelské úřady ve čtvrtek v palestinském tisku zveřejnily inzerát s mapou pozemků v těsné blízkosti současné nelegální osady Amona. Podle Izraele jde zřejmě o opuštěnou půdu. Případní majitelé mají třicet dní na to, aby se o pozemky přihlásili, jinak budou parcely zabaveny.

Izraelský soud v roce 2014 rozhodl, že Amona, kde žije v mobilních domech asi čtyřicet rodin, musí být do konce letošního roku vyklizena. Podle Hnutí za okamžitý mír se pro ně ale chystají právě pozemky, které chce Izrael zabrat, a tímto způsobem Amonu zlegalizovat.
Osada Amona leží ve střední části Západního břehu, poblíž jeho administrativního střediska Ramalláhu. Vznikla v devadesátých letech a je v ní asi dvě stě obyvatel, kteří odmítají odejít. Při evakuaci devíti pevných staveb osady v roce 2006 bylo zraněno přes dvě stě lidí.

Hnutí za okamžitý mír označuje chystaný krok úřadů za krádež soukromých pozemků. Vyjasnění jejich statusu nařídil generální prokurátor Avichaj Mandelblit.

Záležitost posuzuje také zvláštní výbor složený z právních poradců různých ministerstev. Soudní výrok o vystěhování považuje za závazný, ale je také toho názoru, že si rodiny z Amony mohou pronajmout blízké pozemky osob považovaných za "pohřešované". Podle výboru jde zřejmě o Palestince, kteří odešli po izraelsko-arabské válce v roce 1967. Tento výbor navrhuje, aby bylo obyvatelům současné Amony umožněno pronajímat si pozemky na tři roky s možností opakovaného prodlužování. Všechny domy, které budou na této půdě postaveny, musejí být mobilní, takže nesmí jít o stabilní stavby. Peníze za pronájem budou ukládány do zvláštního fondu pro Palestince.

Spojené státy dlouhodobě Izrael za budování osad kritizují. Mluvčí jejich ministerstva zahraničí Elizabeth Trudeauová řekla, že případ Amony vyvolává v USA hluboké znepokojení. "Pokračuje zde legalizace, která za minulé roky zahrnula 32 osad, jež byly i z hlediska izraelského práva nelegální. Jde o jednání, které ohrožuje řešení izraelsko-palestinského konfliktu ustavením dvou vedle sebe existujících států," řekla mluvčí.

V osadách na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě žije asi půl milionu Židů. Z pohledu mezinárodního práva jsou tyto osady nelegální, protože vznikají na okupovaném území.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Sebastian Scheiner

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ