Panika a chaos. Izraelské letectvo v sobotu zaútočilo na cíle v pásmu Gazy a způsobilo vážné škody. Při náletu na hlavní policejní stanici ve městě Gaza bylo zabito nejméně 280 lidí. Podle posledních informací Izrael pokračuje v náletech na jižní část Gazy.
Izraelská armáda ve svém prohlášení uvedla, že "operace pokračuje a bude pokračovat tak dlouho, jak bude zapotřebí". Terčem útoků jsou slévačské dílny a jiná zařízení. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na zdroje radikálního hnutí Hamas.
Hamas reagoval tím, že nařídil svým bojovníkům odvetné údery, a na jih Izraele už dopadlo několik raket, přičemž jeden člověk přišel o život. Vůdce hnutí Chálid Mišal vyzval k třetí intifádě, povstání proti Izraeli.
Podle izraelského deníku Haaretz ve městě Gaza slyšeli lidé v průběhu dne minimálně patnáct explozí. Mnohé z bezpečnostních objektů Hamasu jsou v obydlených oblastech a letecké údery se odehrály v době, kdy se školáci vraceli z domů. Sloupy černého kouře stoupaly nad Gazu, sirény ječely městem a matky se zoufale snažily nalézt své děti.
Podle Hamasu dopadlo na jeho policejní stanice a jiná zařízení přes třicet raket. Nálet vyvolal mezi militanty paniku a způsobil zřejmě těžké škody. V jedné z policejních budov údajně probíhala slavnost při ukončení výcviku. Rádio Hamasu hlásilo až čtyřicet mrtvých, podle jiných zdrojů ztráty tak vysoké nebyly a zemřelo osmnáct lidí. Televize al-Džazíra však uvádí 120 mrtvých a podle posledních informací agentury Reuters počet obětí vystoupal na 280. Podle palestinských zdravotníků si útoky zatím vyžádaly přes 700 zraněných, z nichž je nejméně 120 ve vážném stavu.
Televizní záběry ukazovaly mrtvá těla rozesetá po ulicích a spousty zraněných a mrtvých, které záchranáři v panice odnášejí do vozů a odvážejí do nemocnic. Okolní budovy nesly známky silného poškození.
"Obávám se, že máme nejméně čtyřicet mrtvých," prohlásil v rozhlase mluvčí policejních jednotek Hamasu Islám Šahván. Na policejní základně v Gaze podle něj v době útoku právě probíhalo slavnostní vyřazení nových členů policejních sborů.
Podle agenturních zpráv byl při leteckém úderu zabit i šéf policie celého pásma Gazy.
Cukr nepomohl... Přichází bič
Možnou ofenzivu do tohoto pobřežního území naznačil už ve čtvrtek izraelský premiér Ehud Olmert. Jako reakci na útoky Izrael odříznul od zbytku světa 1,5 milionu Palestinců v Gaze. V pátek však do zbídačené enklávy nechal projet jako gesto dobré vůle 80 nákladních automobilů se zásobami včetně omezeného množství pohonných hmot. Izraelský ministr obrany Ehud Barak se dal slyšet, že nařídil otevření přechodů ve snaze umožnit přepravu základních humanitárních dodávek. Přiměl ho prý k tomu tlak mezinárodního společenství.
Olmert ve čtvrtek nabádal Palestince, aby zavrhli své vládce z Hamasu a přestali s raketovými útoky na Izrael. Pohrozil zároveň použitím síly, pokud tak neučiní - což je jasný náznak, že se Izrael patrně připravuje na vpád do Gazy. „Přestaňte, přestaňte... Jsme silnější," řekl Olmert.
Minometná palba Hamasu neustává
Izraelská média uvádějí, že armáda už k sérii operací v Gaze dostala zelenou. Zprvu jsou v plánu těžké nálety na zařízení Hamasu a Islámského džihádu, jakož i cílené pozemní útoky.
Od 19. prosince, kdy vypršelo příměří mezi Izraelem a tuctem militantních palestinských skupin v Gaze, dopadlo na území židovského státu podle údajů jeho armády více než 170 raket a minometných střel. Izraelská média však uvádějí čísla výrazně nižší.
Minometné střely létaly z Gazy i ve čtvrtek v noci, když se izraelští letci připravovali na útok. Militanti poškodili jednu budovu, nikdo nebyl zraněn.
Izrael uzavřel hranice s Gazou poté, co Hamas v červnu 2007 převzal v pásmu moc a rozprášil bezpečnostní síly svého umírněnějšího soupeře, palestinského hnutí Fatah. Mezi oběma hnutími panuje silné napětí a už několik let vedou urputný, často násilný boj o moc. Po loňském převzetí moci v Gaze Hamasem zůstal v rukou Fatahu palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse jen Západní břeh Jordánu.
Foto: Reuters, AP