Jak na Sadra? Američané budou <span>vyvážet odpadky</span>

Zahraničí
28. 4. 2008 21:11
Domorodce by při vyvážení odpadků mohli vystřídat Američané
Domorodce by při vyvážení odpadků mohli vystřídat Američané

Domorodce by při vyvážení odpadků mohli vystřídat AmeričanéMuktada Sadr a jeho milice jsou pro americká vojska a iráckou vládu stále tvrdým oříškem. Generálmajor Jeffery Hammond přišel s nápadem, jak odlákat radikálnímu klerikovi příznivce: začít vyvážet odpadky a celkově obnovit základní služby. Bašta šíitských povstalců Sadrovo město, jižní předměstí Bagdádu, by se pak měla uklidnit.

Generálmajor americké armády Jeffery Hammond chce připravit šíítského duchovního Muktadu Sadra o stoupence a rekruty. Cesta k rozložení rebelské Mahdího armády podle něj vypadá snadno. Stačí obnovit základní služby.

Odvoz odpadků, lékařská péče, dodávky vody nebo elektřiny. To jsou zbraně, které má místo samopalů použít irácká vláda proti povstalcům. „Řekněte starostovi, starostovi Bagdádu, velkému starostovi, ať tu zítra přesně v devět hodin je. Budeme hodně zklamaní, když nedorazí. Premiér chce, aby se tNepořádek v ulicích Sadrova městaenhle scénář stal realitou," vyžadoval podle listu Christian science monitor přítomnost nejvyššího činitele Bagdádu generálmajor Hammond.

Tři body prosperity

Hlavním cílem Američanů je zabezpečit takzvanou Zelenou zónu, kde sídlí životně důležité správní orgány. Právě ze Sadrova města létaly do Zelené zóny raketové a minometné střely. To, že právě nyní nelétají je dílem vojenských operací. Ale aby se povstalci nevrátili, zkouší Američané vedle biče i cukr.

Musí však spěchat, násilí se může kdykoliv vrátit.

Američané se snažili použít komunální projekty proti Sadrovým milicím již dříve, ale příliš neuspěli. Hammond však není žádný nováček a tvrdí, že od invaze se mnohé změnilo. Vidí prý „tři základníKouř a rakety nad Zelenou zónou prvky, které tentokrát umožní dosáhnout úspěchu".

Za prvé je to irácká vláda. „Máte vládu, která má vůli a prostředky, aby něco udělala," říká Hammond. Za druhé prý pomůže irácká armáda a policie. „Mají teď bezpečnostní složky, které předvedly, že umí operovat pod palbou."

A třetím úhelným kamenem jsou tamní obyvatelé, kteří se změnili. „Nejdůležitější asi je, že jsou prostě unavení," vysvětluje Hammond.

Kroky ke smíření sunnitů a šíitů podniká na vláda také na nejvyšší úrovni. Premiér Núrí Malíkí se o uplynulé neděli sešel se sunnitskými představiteli, aby s nimi prodiskutoval možnosti jejich návratu do šíity vedeného kabinetu. Již minulý čtvrtek vůdci největšího sunnitského bloku v Iráku prohlásili, že se do vlády vrátí. Jako hlavní důvod tehdy uvedli potlačení Sadrových milic.

Foto: AP

Autor: - els -

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ