Japonská armáda se poprvé od druhé světové války chystá do boje. Bude chránit jednotky a personál OSN v Jižním Súdánu. Premiér Abé tak chce lépe prosazovat národní zájmy v Africe, většina veřejnosti se však po historických zkušenostech staví ostře proti.
"Byli striktní, přísní a vyvolávali strach, rodiče nám zakazovali se k nim přibližovat," popisuje filipínský pamětník druhé světové války Valentin Oliviero své vzpomínky na japonské vojáky. Zažil je jako dítě a prý se před nimi v městečku Guiuan všichni třásli.
Když jednotka plukovníka Yoshina Tanakaye přistála v Jižním Súdánu, tuto pověst nic nepřipomínalo ani vzdáleně. Vojáci vypadali spíš jako hodní strejdové nebo počítačoví inženýři, kteří omylem navlékli maskáče. Očekává se však od nich, že v případě nutnosti budou bojovat stejně chrabře jako jejich předci. V Jižním Súdánu jsou sice přítomni už čtyři roky, ale dosud mohli jen stavět příbytky v uprchlických táborech či poskytovat další humanitární pomoc. Bojovat měli zakázáno. Současný mandát už dovoluje kontingentu o počtu 350 lidí zasáhnout.
Nový mandát přichází poté, co se vládě premiéra Šinza Abého podařilo protlačit změnu ústavy, napsané těsně po válce za asistence Američanů. "Japonský lid se vzdává války jako práva národa a hrozby užití zbraní jako prostředku řešení mezinárodních konfliktů," zní její klíčový článek devět. Nové zákony už však ruší omezení pro operace v zahraničí a uvádějí, že v případě nouze může Japonsko bojovat a bránit napadené spojence.
Schvalování norem však nebylo nijak jednoduché. "Bezpečnostní situace ve světě je čím dál tím složitější," vysvětloval nutnost odklonu od poválečného pacifismu premiér Abé, zatímco se před parlamentem shromáždilo na sto tisíc demonstrantů s hesly Ne válce, Ne zabíjení. Podle průzkumů považuje 80 procent Japonců nové zákony za protiústavní.
Japonská vláda přitom doufá, že kontingent bude působit hlavně v bezpečnějších zónách a vše se obejde beze ztrát. Jeden z důstojníků mise nedávno na stránkách internetového deníku Japan Times varoval: "Riziko roste, a i když vojáci absolvovali dobrý výcvik, dostanou se do dosud neznámých situací."
* V jakých situacích by mohli být japonští vojáci nasazeni?
* Co konkrétně vadí japonské veřejnosti?
* Jaké zájmy jsou za vysláním japonského kontingentu do Afriky?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A CELÝ TEXT ČLÁNKU NAJDETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI