Japonsko oznámilo, že plánuje obnovit lov velryb v antarktické oblasti, přestože mezinárodní soud OSN označil takovýto lov za nelegální. Tokio nicméně slíbilo, že sníží počet velryb, které budou moci být v rámci takzvaného lovu pro vědecké účely zabity.
Japonsko dlouhodobě tvrdí, že většina druhů velryb není ohrožená a že konzumace velrybího masa je po staletí součástí japonské kultury. Tokio se sice v minulosti připojilo ke globálnímu moratoriu na lov velryb, hojně ale využívalo výjimky, jež umožňuje lov pro vědecké účely.
Mezinárodní soudní dvůr letos v březnu konstatoval, že výzkumný přínos japonského lovu velryb je neprůkazný, a přikázal zemi program zastavit. Podle soudu Japonsko lovu využívá ke komerčním účelům. Samo Tokio se nikdy netajilo tím, že velrybí maso končí v restauracích a na rybích trzích.
Nový plán Japonska na lov velryb, který podle Tokia přihlíží i k návrhům obsaženým v soudním rozhodnutí, předpokládá pro sezonu 2015-2016 ulovení maximálně 333 plejtváků malých oproti asi 900 v předchozích japonských plánech. Plán, který Japonsko předložilo Mezinárodní velrybářské komisi, také lov omezuje výhradně na plejtváky malé. V minulých letech Japonci lovili i plejtváky myšoky a keporkaky.
V letošním roce Japonsko odvolalo svůj lov velryb v Antarktidě v reakci na výrok Mezinárodního soudního dvora a v létě Japonci v menším měřítku lovili pouze v severní části Pacifiku.
Nové japonské plány na lov velryb v Antarktidě vyvolaly rozhořčení ekologické organizace Greenpeace. "Je dobře známo v Japonsku i ve zbytku světa, že hlavním cílem japonského lovu velryb není vědecký výzkum, ale veřejná podpora velrybářského průmyslu," konstatovalo hnutí.
Japonsko obnoví lov velryb v Antarktidě. Prý však přibrzdí
Zahraničí
18. 11. 2014 18:13Ačkoli Japonci budou kytovce oficiálně lovit pro vědecké účely, není tajemství, že velrybí maso patří v zemi mezi oblíbené pochoutky.