Je al-Kajda v úpadku, nebo je <span>stále nebezpečná</span>?

Zahraničí
10. 9. 2008 08:58
Palestinští přívrženci al-Kajdy.
Palestinští přívrženci al-Kajdy.

Palestinští přívrženci al-Kajdy.Dvacet let po svém vzniku a sedm let po 11. září 2001 al-Kajda názorově rozděluje mezinárodní představitele a experty: podle jedněch začal úpadek této teroristické sítě; podle jiných je naopak aktivnější a nebezpečnější než kdykoliv dříve.

Optimisté se radují z "téměř-porážky" soupeřů Usámy bin Ládina v Iráku, z úspěchu represí v Saúdské Arábii, z neschopnosti této sítě už tři roky zorganizovat velké atentáty na Západě i z odklonu velké části veřejného mínění v arabských nebo muslimských zemích, zděšeného civilními oběťmi sebevražedných atentátů. Důrazně také poukazují na veřejné odsudky zaznívající od řady teoretiků nebo bývalých stoupenců radikálního islámu, jejichž kritika je o to účinnější, že se pohybuje na ideologickém poli.

Zůstalo Kjadistů příliš málo, než aby způsobili vážné problémy?Pesimisté však zdůrazňují téměř absolutní akční volnost, jíž se teroristická mlhovina těší v kmenových oblastech Pákistánu a v celých regionech v Afghánistánu, kam se hrnou dobrovolníci z celého světa. Poukazují rovněž na nemožnost překazit násilnou propagandu hlasatelů džihádu (svaté války) na internetu a na roli inspirátorů a podněcovatelů, kterou nadále hrají nepolapitelný zakladatel al-Kajdy a jeho pravá ruka Ajmán Zavahrí.

"Celkem vzato to nevypadá špatně," radoval se na jaře ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) Michael Hayden. Konkrétně uváděl "takřka úplnou strategickou porážku al-Kajdy v Iráku i v Saúdské Arábii" stejně jako výrazný odklon od al-Kajdy patrný ze skutečnosti, že "všude v islámském světě je odmítána jejich forma islámu".

Pohled do tváře sebevražedného atentátníka Selíma Hadhlího.Šéf německé rozvědky (BND) Ernst Uhrlau tento týden ujišťoval, že "al-Kajda už není v situaci, aby byla s to připravit a klidně provést atentáty významem srovnatelné s útoky z 11. září", i když její šéfové "zůstávají zdrojem ideologické inspirace pro džihádisty z celého světa".

Podle amerického experta Marka Sagemana, psychiatra a bývalého výkonného důstojníka CIA v Pákistánu, byly první dvě generace al-Kajdy (historičtí velitelé a jejich žáci vycvičení v afghánských táborech před rokem 2001) rozprášeny. Operačně schopná podle něj zůstává jen "třetí vlna" - autonomní skupiny, které se samy radikalizují přes internet a je těžké je odhalit a infiltrovat do nich, jimž ale chybějí zkušenosti a technika k provedení ničivých útoků.

Řada jiných odborníků, jako je Pákistánec Ahmad Rašíd, je nicméně přesvědčena, že "hrozba al-Kajdy a jejích spojenců neslábne, nýbrž naopak zesílila". Plyne to podle nich z faktu, že bojovníci al-Kajdy mají v hraniční oblasti mezi Pákistánem a Afghánistánem k dispozici stále bezpečnější "svatyni".

Demonstrace proti Spojeným státům v Pákistánu.Bin Ládin a jeho stoupenci "mají útočiště v pákistánských kmenových zónách, po boku velkého počtu asijských a arabských teroristických skupin, jejichž aktivity sahají až do Evropy a Spojených států", tvrdí Rašíd. A stačí prý, aby je kontaktovali například jeden nebo dva západní džihádisti, a změní se po svém návratu ve smrtící hrozbu.

Dokonce i úspěchy v Iráku by mohly být jen iluzorní, varuje bývalý velitel "jednotky Bin Ládin" v CIA, Američan Michael Scheuer.

"Ano, získali jsme v Iráku čas tím, že platíme polovinu povstalců za to, aby bojovali na naší straně a zabíjeli své bratrance z al-Kajdy," napsal Scheuer. "To ale neznamená, že je al-Kajda poražena."

"Protože al-Kajda, to je ideologie, ne armáda. Dokud budeme dominovat muslimskému světu se svými helikoptérami Apache, svými tanky, vozidly Humvee a našimi 'přáteli' diktátory, bude al-Kajda existovat."

Foto: Reuters

Autor: AFP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ