Irák prohlásil, že proniknutí tureckých vojáků na sever provincie Ninive je narušením jeho svrchovanosti. Bagdád vyzval turecké síly k okamžitému stažen. Úřad iráckého premiéra hovoří o vstupu "zhruba jednoho ozbrojeného praporu" tureckých vojáků. Podle iráckého prezidenta jde o porušení mezinárodního práva.
Irácké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení označilo tureckou vojenskou aktivitu za invazi a odmítlo provádění jakýchkoli vojenských operací, které nejsou koordinovány s vládou v Bagdádu. Jde o "porušení mezinárodních norem a zákonů a irácké suverenity", okomentoval dění prezident Fuád Masúm s tím, že incident přispívá k dalšímu zvýšení napětí v regionu.
Šéf bezpečnostního a branného výboru iráckého parlamentu Hakím Zámilí dokonce vyzval premiéra k tomu, aby armáda zahájila letecké údery proti tureckým vojákům, kteří ještě na iráckém území zůstávají.
Turecký bezpečnostní zdroj v pátek řekl, že v severním Iráku v oblasti Mosulu bylo nasazeno přinejmenším několik set tureckých vojáků, aby poskytli "odbornou pomoc" iráckým ozbrojeným silám, které v oblasti bojují proti islamistům. Zdroj tvrdil, že koalice zemí bojujících proti radikálnímu Islámskému státu (IS) byla o tomto kroku vyrozuměna.
Dva americké armádní zdroje v pátek potvrdily, že USA věděly o nasazení stovek tureckých vojáků v severním Iráku, ale nejde prý o součást aktivit mezinárodní koalice v čele s USA.
Asíl Nudžajfí, bývalý guvernér provincie Ninive, který je zakladatelem výcvikového tábora u Mosulu, tvrdí, že turečtí vojáci jsou v oblasti na žádost premiéra Hajdara Abádího a ministra obrany Chálida Ubajdího. Vojáci prý místní sunnitské bojovníky jen cvičí, nevyzbrojují je. "Nedali nám žádné zbraně, i když jsme je žádali," sdělil Nudžajfí. "Vybavili jsme tuto jednotku na černém trhu z našich vlastních peněz a myslíme si, že budou nejlepší silou pro osvobození Mosulu," dodal.
V oblasti jsou aktivní také menšinoví Kurdové, kteří v severním Iráku žijí a s pomocí mezinárodní koalice bojují proti IS. Zároveň ale mají kritické vztahy s Tureckem, které obnovilo boje proti kurdským separatistům na svém území a potažmo v Sýrii a v Iráku.
Mosul, který je největším městem na severu Iráku, padl do rukou islamistických radikálů při bleskové ofenzivě již v červnu loňského roku.