Jemen sužuje <span>sílící al-Kajda </span>a skrytá válka Íránu se Saúdy

Zahraničí
17. 9. 2009 07:30
Vládní voják při střetu s rebely v Sa'dě.
Vládní voják při střetu s rebely v Sa'dě.

Vládní voják při střetu s rebely v Sa'dě.Boje na severu Jemenu mezi vládou a silami rebelů posilují obavy, že se zastupitelská válka mezi Saúdskou Arábií a Íránem rozšiřuje do nekontrolovaných území Arabského poloostrova. Ale západní analytici mají hrůzu ještě z něčeho jiného: že na jemenské slabosti nejvíce získají fanatičtí džihádisté al-Kajdy.

Agentury OSN spustily minulý týden poplach poté, co 55 tisíc lidí, zejména žen a dětí, uprchlo před střety ve městě Sa'da a okolí, napsal britský deník The Guardian. Od července muselo na 150 tisíc lidí opustit svá obydlí kvůli konfliktu, jehož historie se táhne do roku 1962 a který se před pěti zase probudil.

ČTĚTE TAKÉ: V USA seděl za terorismus, v Jemenu ho vítaly davy
                        V Jemenu zadrželi jednoho z šéfů al-Kajdy

Proti sunnitské vládě prezidenta Alího Abdulláha Sáliha stojí rebelové ze šíitské sekty Zajdíja, které vede Abdul Malík al Hútí.

150 tisíc lidí na severu Jemenu přišlo o svá obydlí, závisí na OSN.OSN požádala 2. září o nouzovou pomoc 23 milionů dolarů (skoro 400 milionů korun), ale doposud nedorazil „ani cent", i přes akutní nouzi utečenců. „Lidé, co v kraji Sa'da přišli o střechu nad hlavou, utekli do Ammánu, po tří až pětidenním pouštním pochodu dorazili vyčerpaní a traumatizovaní," hlásí představitelé Spojených národů. Organizace se snaží dopravit humanitární konvoje ze sousední Saúdské Arábie, ale spojení je složité a nebezpečné.

Zaprodaná vláda a saúdské minomety

Je možné, že rebelové budou právě přístup od severních sousedů blokovat, neboť saúdskou vládu obviňují z vojenské podpory té jemenské. Rijád podle nich vyzbrojuje vládní síly, nedávno prý zadrželi dodávku minometů, jak má dokazovat video z minulého týdne. Také je prý bombardovaly saúdské stíhačky. „Před každého stavíme fakt přímé saúdské podpory," stojí v prohlášení rebelů. „(Jemenský) Režim postoupil suverenitu a předal zemi zahraničním zájmům."

Sunnitský prezident Alí Abdulláh Sálih.Taková obvinění Saúdská Arábie odmítá. Nicméně její obavy sahají dále než jen do nestabilního severu Jemenu. Pokus o atentát na jejího ministra měl kořeny právě u jižních sousedů.

Naopak Sálihova vláda vidí za rebely podporu Íránu a iráckého radikálního duchovního Muktady Sadra. Prezident se v katarské televizi al Džazíra vyjádřil, že nejmenovaní Íránci byli v přímém spojení s rebely a financovali tajné „buňky" v jemenském bezpečnostním aparátu.

Íránský ambasador v Jemenu obdržel nedávno varování před „negativními důsledky", pokud by íránská média nadále zůstávala „nástrojem v rukou rozvracečů v Sa'dě".

Klesající státní příjmy, zejména kvůli propadu ropného exportu, vysoká nezaměstnanost mezi muži, korupce, únosy i chronický nedostatek vody dohromady podrývají schopnost jemenské vlády udržet kontrolu nad svým územím, separatistické tendence sílí i na jihu.  

Do výzbroje jemenské vlády patří americké Hummery.Írán má na druhou stranu dobré důvody věřit, že se jemenská vláda orientuje prozápadně. Minulý týden navštívil jemenskou metropoli San'á John Brennan, americká hlava boje proti terorismu. Aniž by bral v potaz složité nuance konfliktu na severu země, předal dopis od prezidenta Obamy, podle kterého je „bezpečnost Jemenu zásadní pro bezpečnost Spojených států" a ve kterém slibuje zvýšit americkou i mezinárodní pomoc před společnou hrozbou, al-Kajdou a islámským extremismem obecně.

Intervence bude nutná

Mapa.„I když je současná materiální zahraniční pomoc v jemenských občanských svárech minimální, konflikt je pravděpodobně nejnovější frontou v rozšiřující se zastupitelské válce mezi Íránem a Saúdskou Arábií," tvrdí Robert Haddick z listu Small Wars Journal.

„Libanon je jedna fronta, Irák a Perský záliv další." Nyní se na seznam přidává Jemen - saúdské úřady se obávají, že konečným cílem Teheránu je kontrola námořních cest v Rudém moři.

To vše nemůžou Spojené státy ignorovat, stejně jako Velká Británie se svou koloniální historií v regionu. Brennanova mise však naznačila, že hlavní obavou Washingtonu je posílení al-Kajdy v Perském zálivu. Ta evidentně úspěšně využívá slabost jemenské vlády a buduje zde regionální základnu.

ČTĚTE TAKÉ: Jemen: po útoku na ambasádu USA 25 zatčených
                        Útok na ambasádu USA v Jemenu. Šestnáct mrtvých

Útok na americkou ambasádu v San'á si vyžádal 16 životů.„Jenom pákistánské kmenové oblasti se vyrovnají Yemenu jako Shangri-La pro teroristy," komentoval situaci americký Wall Street Journal. Sem se stáhli ze Saúdské Arábie, když ta přitvrdila, podle jemenského ministra zahraničí je v zemi až patnáct set bojovníků al-Kajdy či podobně smýšlejících.

Mezi nimi zodpovědní za útok na americkou loď USS Cole v roce 2000 v jemenském Adenu či za dva loňské útoky na americkou ambasádu v San'á.

„Nepřijde-li nějaká reakce, jemenské problémy by mohly potenciálně destabilizovat Saúdskou Arábii a další státy Zálivu," varuje Christopher Boucek ve zprávě washingtonského think tanku Carnegie Endowment for International Peace. „Neschopnost jemenské ústřední vlády plně ovládat své území vytvoří prostor pro násilné extremisty, aby se přeskupili a zahájili útoky proti domácím i zahraničním cílům. Mezinárodní společenství musí být realistické, pokud jde o hranice případné intervence v Jemenu. V krátkém výhledu však nečinnost není alternativou."

Foto: Reuters, ČTK/AP

Autor: - mav -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ