Jeruzalémský provozovatel tramvají zvažuje segregaci
24.08.2010 19:30
Kontroverze vyvolává v Izraeli ústupek ortodoxním Židům, kteří požadují, aby v městské dopravě byly oddělené prostory pro ženy a muže. Společnost CityPass, která dokončuje jeruzalémskou tramvajovou linku zvažuje, že jim vyhoví.
Tramvaje by Jeruzalémem měly začít projíždět příští jaro, ale bouřlivé debaty vyvolávají už nyní. Doposud to bylo kvůli tomu, že se stavba protahuje, jsou uzavřené některé ulice, což obyvatelům města vadí. Jak napsal list Haaretz, projekt "se stal synonymem pro manažerská selhání".
Nyní k tomu ještě přibyly diskuse o tom, zda je možné, aby město, respektive provozovatel tramvají konsorcium CityPass souhlasilo s oddělováním mužů a žen ve vagonech, tak jak vyžadují ultraortodoxní obyvatelé města. "Tramvajová linka je budována, aby sloužila všem," řekl podle listu Guardian šéf CityPassu Jair Naveh. "Není problém označit každý třetí nebo čtvrtý vůz jako mehadrin (košer)."
ČTĚTE TAKÉ: Víra a košer rock v Izraeli. Ženy hrají jen ženám
Jeho slova okamžitě vyvolala nesouhlasné reakce. Jeruzalém už podobnou debatu jednou zažil, když byly vyhlášeny některé autobusy mehadrin, takže v nich sedí muži vpředu a ženy vzadu. Členka jeruzalémské městské rady Rachel Azariová nesouhlasila s autobusy a samozřejmě odmítá i segregaci v tramvajích.
"Naveh si nic nedělá z rozhodnutí nejvyššího soudu, který zakázal jakoukoli další segregaci," řekla dle listu Haaretz Azariová. "Naveh byl jmenován, aby vedl projekt, nikoli aby říkal lidem, kde mohou sedět a kde ne. Vypadá to, že nic netuší ani o hodnotách a demokracii."
CityPass potřebuje zlepšit image, ale nedaří se mu to. Už minulý týden byl totiž nařčen z rasismu, když vyšlo najevo, že provádí průzkum mezi obyvateli města, ve kterém jim klade otázky typu, jestli nebude budoucím pasažérům "vadit", když bude mít tramvaj zastávky i v arabských čtvrtích, či: "Všichni pasažéři, Židé i Arabové, mohou nastupovat do tramvaje, aniž by museli projít bezpečnostní kontrolou. Vadí vám to?"
Jednou z dotázaných byla i Ofra Ben-Artziová - švagrová premiérovy ženy Sáry Netanjahuové. "Zaměstnanci agentury jsem řekla: ‚Představte si, že byste tuto otázku pokládal v Londýně nebo v New Yorku.‘ Dokazuje to pouze úroveň rasismu, kterého jsme dosáhli," vyprávěla listu Haaretz Ofra Ben-Artziová. Město, a dokonce i ministerstvo dopravy se od aktivit CityPassu distancovaly a zakázaly další podobné akce.
Segregace mužů a žen není na Středním východě zas tak nic neobvyklého. Asi nejtvrdší je v konzervativní Saúdské Arábii. Tam je obvyklé, že dívky nesmějí studovat společně s chlapci, lékař nesmí vyšetřovat ženu, pokud je k dispozici lékařka, a podobně. Nicméně jak píše například Fahad Faruqi na Huffington Postu, předpokládá se, že král Abdalláh, který nastoupil na trůn před pěti lety, provede větší sociální reformy, které by měly zajistit ženám vyšší rovnoprávnost. Nicméně proti jakýmkoli podobným "experimentům" jsou konzervativní duchovní.
Foto: www.profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.