<span>Kajdisté v Jemenu</span> jsou hrozbou pro Asii i Afriku

Zahraničí
26. 1. 2010 15:50
Speciální jednotky jemenské armády.
Speciální jednotky jemenské armády.

Jemenská armáda kontroluje automobily.Jestliže se jemenské vládě nepodaří zlikvidovat bojovníky al-Kajdy, nejen že se al-Kajdě podaří pevněji se v Jemenu zabydlet, ale spojí se pravděpodobně s dalšími skupinami a vytvoří africko-asijský pás nestability, za nímž bude násilí islámských radikálů, analyzuje situaci agentura Reuters.

Pod tlakem Washingtonu a Rijádu zahájil Jemen coby jedna z nejchudších, avšak strategicky nejvýhodněji položených zemí válku proti extremistům. V minulých týdnech se prý jeho armádě podařilo při náletu zabít šest velitelů al-Kajdy na severu, tři další zatknout u hranice se Saúdskou Arábií a jiného zabít při přestřelce na jihu. Al-Kajda to popírá.

I když se to potvrdí, bude pro Saná nadále těžké vypořádat se skupinou, která se pravděpodobně uchýlí zdánlivě do ústraní, aby se spojila se sobě podobnými v Somálsku, Afghánistánu a Pákistánu.

ČTĚTE TAKÉ: CNN: USA vytipovávají cíle leteckých úderů v Jemenu
                        Jemen al-Kajdě: Složte zbraně a budeme vyjednávat

Kajdisté v jemenském vězení."Al-Kajda působící v Jemenu není vázána na Jemen, ale na celý Arabský poloostrov. Takže hovoříme o sedmi zemích," řekl dubajský analytik Mustafá Alaní.

Největší ohrožení pociťuje Saúdská Arábie, která s Jemenem sdílí 1500 kilometrů hranice. Sama se se skupinou začala potýkat po atentátech na cizince a vládní cíle v roce 2006. Loni ale teroristé z obou zemí vytvořili společnou síť zvanou al-Kajda na Arabském poloostrově (AQAP). Její prosincový pokus o atentát na letadlo z Amsterodamu do Detroitu svědčí o tom, že míří mnohem dál než na území vymezené hranicemi Jemenu.

Káhirského analytika Hasana abú Táliba znepokojuje posilování vztahů jemenské al-Kajdy s radikály v bezvládím se vyznačujícím Somálsku, z jehož území se vydávají za svou kořistí na moře piráti. Z tohoto spojenectví má strach i Saná, které proto zpřísnilo bezpečnostní opatření u jemenských břehů, aby zabránilo somálským bojovníkům dostat se do Jemenu s uprchlíky z oblasti Afrického rohu.

Kajdistický banner. Oslavuje nigerijského útočníka na letoun USA.

Somálské radikální hnutí Šabáb se netají tím, že jestliže USA začnou s nálety na pozice al-Kajdy v Jemenu, je připraveno al-Kajdě dodat muže coby posily. "Umíte si představit tu pohromu a nestabilitu, jaká nastane, až se tyto dvě organizace spojí?" táže se abú Tálib.

Al-Kajda není v Jemenu žádnou novinkou. Z Jemenu pocházejí předci vůdce celé sítě Usámy bin Ládina a dlouho zde měli základnu jeho stoupenci, kteří navázali vztahy s místními kmeny, na něž vláda nemá téměř žádný vliv. Právě tito teroristé v roce 2000 v Adenu zaútočili na americký torpédoborec Cole a o dva roky později v Adenském zálivu na francouzský tanker Limburg.

Speciální jednotky jemenské armády.Jemen, ocitající se nyní na pokraji bankrotu, dostal tedy za úkol zlikvidovat jednu z nejnepřehlednějších teroristických sítí, ačkoli má mezi arabskými státy nejslabší centrální vládu a řeší kromě toho také odpor šíitů na severu a separatistů na jihu svého území. A navíc se potýká s nedostatkem vody a také vyčerpávajícími se zásobami ropy.

Na londýnské mezinárodní konferenci se má tento týden jednat o tom, jak jemenské vládě pomoci za podmínky, že přistoupí k ekonomické reformě. Nálety na místa pobytu teroristů, jak to provedla jemenská armáda v minulých týdnech, z dlouhodobého hlediska nebudou tou pravou strategií a mohou vést naopak k rozšíření teroristické sítě.

Analytik Theodore Karasik z ústavu pro vojenskou analýzu oblastí Blízkého východu a Perského zálivu takové nálety považuje za dráždění vosího hnízda. "Dostane-li se al-Kajda do příliš silných kleští, sebere se a odejde jinam. A než se situace zlepší, může se podle mne ještě zhoršit," řekl.

Foto: ČTK/AP a Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ