Afghánský prezident zaručí bezpečnost mullovi Muhammadu Umarovi, jestliže se tento vůdce radikálního Talibanu rozhodne s vládou vyjednávat. Kdo s tím nebude souhlasit, musí z Afghánistánu odejít. Prezident Hamíd Karzáí to dnes řekl na tiskové konferenci.
Taliban byl svržen před sedmi lety, ale v poslední době znásobil útoky na koaliční i afghánské vojáky po celém Afghánistánu. O možnosti začít s ním vyjednávat hovoří nejen Kábul, ale také někteří jeho spojenci. Vláda tvrdí, že bude jednat s kýmkoli, kdo se bude řídit ústavou. Vůbec první kontakt vyjednávačů byl navázán v září, kdy se sešli vládní zástupci a členové Talibanu v Saúdské Arábii. Taliban ale další vyjednávání podmiňuje odchodem zahraničních vojsk.
Vůdce Talibanu se ukrývá pravděpodobně v Pákistánu. Karzáí řekl, že kdyby dal mulla Umar najevo, že je "ochoten přijet do Afghánistánu nebo začít jednat o míru, učiní on sám cokoli, aby mu zajistil bezpečnost". "V případě, že s tím mezinárodní společenství nesouhlasí, má dvě možnosti: svrhnout mne, nebo odejít," řekl Karzáí.
V Afghánistánu je nyní 70 tisíc zahraničních vojáků, z nichž zhruba polovina jsou Američané. Nově zvolený americký prezident Barack Obama řekl, že je ochoten jednat s umírněnými vůdci Talibanu, ale zároveň je připraven posílit jednotky v Afghánistánu.
V sobotu zahynul při jednom pumovém útoku na jihu země voják NATO a dva Američané byli zraněni při dnešním sebevražedném útoku na západě země. Vojáci NATO při třech operacích v pátek a v sobotu zabili na jihu a východě Afghánistánu deset radikálů.
Letošek byl pro koaliční jednotky nejkrvavější od roku 2001, protože ztratily přes 260 vojáků. Od svržení Talibanu před sedmi lety padlo 1010 členů koaličních sil, povětšinou Američanů. Letošní boje si v Afghánistánu vyžádaly přes pět tisíc mrtvých, přičemž víc než tisíc z nich byli civilisté.
Foto: AP