Katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání opět zdůraznil, že si jeho země nenechá zasahovat do své zahraniční politiky. Reagoval tak na pokračující blokádu Kataru ze strany Saúdské Arábie a dalších arabských spojenců, kteří jej obviňují z podpory terorismu.
Sání během návštěvy Paříže řekl, že "nikdo nemá právo" vyvíjet nátlak na Katar, aby umlčel svou televizní stanici Al-Džazíra, která vysílá v několika jazycích a má pobočky v desítkách zemí světa. Podle něj nemůže být katarská zahraniční politika vůbec předmětem nějaké diskuze.
Sání vyzdvihl iniciativu Kuvajtu, který je v nynějším diplomatickém konfliktu neutrální a který se snaží obě strany usmířit. Současné sankce arabských sousedů, kteří přerušili obchodní styky a dopravu s Katarem, označil za nelegální. Katarské aerolinie si už postěžovaly u Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) a vyzvaly ji, aby zákaz letů Qatar Airways do dotyčných zemí označila za "nezákonný akt".
Katar se minulý týden ocitl v izolaci, která ohrožuje i jeho zásobování potravinami. Kromě Saúdské Arábie s ním přerušil styky například Egypt nebo Spojené arabské emiráty. Írán symbolicky poslal do Kataru drobné zásoby ovoce a zeleniny.
Katarské ministerstvo hospodářství ubezpečilo své obyvatele, že jim ale nehrozí nedostatek a že země si i navzdory blokádě dokáže udržet vysokou životní úroveň. Sání řekl, že Katar má také velké zásoby stavebního materiálu, které mu umožňují pokračovat nejméně rok v jeho budovatelských plánech.
Výzvy k urovnání krize přišly i z dalších zemí, například Íránu nebo Turecka. S nejvyšším představiteli zemí regionu komunikuje také francouzský prezident Emmanuel Macron.