Kavan a Laštůvka podvedli Vlčka. <span>Schůzka s Hamasem</span>

Zahraničí
10. 6. 2009 13:07
Demonstrace příznivců Hamasu, který vládne Gaze.
Demonstrace příznivců Hamasu, který vládne Gaze.

Miloslav Vlček (vpravo) se setkání s Hamasem neúčastnil.Část parlamentní delegace Evropské unie, kterou při cestě na Blízký východ vede předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, se prý tajně sešla s představiteli radikálního islamistického hnutí Hamas. Podle Rádia Česko jsou mezi nimi i dva Češi: bývalí poslanci ČSSD Jan Kavan a Vladimír Laštůvka.

Hamas přitom Unie považuje za teroristickou organizaci. Vlček předem ujišťoval, že žádné setkání s Hamasem nebude.

Kavan a Laštůvka se jednání s Hamasem účastnili spolu s místopředsedkyní italského parlamentu Morgentini, jedním Bulharem, Řekem a tureckou zástupkyní. Rádiu Česko to potvrdil zdroj, který si s ohledem na své postavení a působení v Poslanecké sněmovně, nepřál být jmenován.

Demonstrace příznivců Hamasu, který vládne Gaze.Podle něj měl Kavan o cestu a o setkání s Hamasem zájem "kvůli svým obchodním zájmům". 

Ze stejného důvodu se chystá Kavan i na další zahraniční cestu v doprovodu Miroslava Vlčka. Po návratu z Gazy má jet na další podnikatelskou misi po Blízkém východ, mimo jiné opět do Palestiny, Izraele, Sýrie a Egypta.

ČTĚTE TAKÉ: Na západním břehu Jordánu se střetly Fatah a Hamas
                        Popularita Hamasu v Gaze po izraelské ofenzivě vzrostla

Sám Kavan ale svou účast na jednání s Hamasem popírá. Rádio Česko ale ještě před Vlčkovou cestou do Gazy upozornilo na to, že se alespoň část delegace s Hamasem chystá setkat. Izrael, Spojené státy i Evropská unie přitom Hamas řadí na seznam teroristických organizací.

Chálid Mašál, vůdce Hamasu v syrském exilu, na tiskovce v Káhiře.Cestu do Gazy pro Vlčka plánoval právě exministr zahraničí Jan Kavan. Ten na dotaz Rádia Česko před odletem popřel, že by se na setkání s Hamasem chystal.

Právě Kavan a jeho bývalý poslanecký kolega Laštůvka však s Hamasem v Gaze nakonec skutečně jednali - v době, kdy byl Vlček na návštěvě univerzity v Gaze.

V poslední době je Kavan spolu s Vlčkem častým hostem na ambasádách Sýrie či Íránu. Kavan na Palestinských územích vedl jednání "na vlastní pěst" už dříve - v roce 2003 například s palestinským ministrem zahraničí Nabílem Šásem.

A Vlčkovi pomáhal mimo jiné sepsat i mírový plán pro Blízký východ. Ten ale letos v únoru poslanci odmítli jako nevyvážený a příliš stranící Palestincům.

Jan Kavan na sjezdu ČSSD v březnu 2009.Vlček, který delegaci vede jako zástupce předsednické země EU, rozhovory odsoudil a distancoval se od nich. Očekává se, že akci odsoudí Izrael, kam delegace dnes míří. Na programu má setkání s předsedou parlamentu Reuvenem Rivlinem, zatím nepotvrzená je schůzka s prezidentem Šimonem Peresem.

V delegaci vedené Vlčkem jsou zástupci parlamentů jedenácti států unie. Cílem cesty se zastávkami v Egyptě, Izraeli, na palestinských územích a v Jordánsku, je podle Vlčka zmonitorovat situaci, která v konfliktní oblasti panuje. Před odjezdem Vlček ubezpečil, že se při cestě na Blízký východ nesetká s nikým z radikálního hnutí Hamas.

Foto: ČTK, ČTK/AP a Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ