Část parlamentní delegace Evropské unie, kterou při cestě na Blízký východ vede předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, se prý tajně sešla s představiteli radikálního islamistického hnutí Hamas. Podle Rádia Česko jsou mezi nimi i dva Češi: bývalí poslanci ČSSD Jan Kavan a Vladimír Laštůvka.
Hamas přitom Unie považuje za teroristickou organizaci. Vlček předem ujišťoval, že žádné setkání s Hamasem nebude.
Kavan a Laštůvka se jednání s Hamasem účastnili spolu s místopředsedkyní italského parlamentu Morgentini, jedním Bulharem, Řekem a tureckou zástupkyní. Rádiu Česko to potvrdil zdroj, který si s ohledem na své postavení a působení v Poslanecké sněmovně, nepřál být jmenován.
Podle něj měl Kavan o cestu a o setkání s Hamasem zájem "kvůli svým obchodním zájmům".
Ze stejného důvodu se chystá Kavan i na další zahraniční cestu v doprovodu Miroslava Vlčka. Po návratu z Gazy má jet na další podnikatelskou misi po Blízkém východ, mimo jiné opět do Palestiny, Izraele, Sýrie a Egypta.
ČTĚTE TAKÉ: Na západním břehu Jordánu se střetly Fatah a Hamas
Popularita Hamasu v Gaze po izraelské ofenzivě vzrostla
Sám Kavan ale svou účast na jednání s Hamasem popírá. Rádio Česko ale ještě před Vlčkovou cestou do Gazy upozornilo na to, že se alespoň část delegace s Hamasem chystá setkat. Izrael, Spojené státy i Evropská unie přitom Hamas řadí na seznam teroristických organizací.
Cestu do Gazy pro Vlčka plánoval právě exministr zahraničí Jan Kavan. Ten na dotaz Rádia Česko před odletem popřel, že by se na setkání s Hamasem chystal.
Právě Kavan a jeho bývalý poslanecký kolega Laštůvka však s Hamasem v Gaze nakonec skutečně jednali - v době, kdy byl Vlček na návštěvě univerzity v Gaze.
V poslední době je Kavan spolu s Vlčkem častým hostem na ambasádách Sýrie či Íránu. Kavan na Palestinských územích vedl jednání "na vlastní pěst" už dříve - v roce 2003 například s palestinským ministrem zahraničí Nabílem Šásem.
A Vlčkovi pomáhal mimo jiné sepsat i mírový plán pro Blízký východ. Ten ale letos v únoru poslanci odmítli jako nevyvážený a příliš stranící Palestincům.
Vlček, který delegaci vede jako zástupce předsednické země EU, rozhovory odsoudil a distancoval se od nich. Očekává se, že akci odsoudí Izrael, kam delegace dnes míří. Na programu má setkání s předsedou parlamentu Reuvenem Rivlinem, zatím nepotvrzená je schůzka s prezidentem Šimonem Peresem.
V delegaci vedené Vlčkem jsou zástupci parlamentů jedenácti států unie. Cílem cesty se zastávkami v Egyptě, Izraeli, na palestinských územích a v Jordánsku, je podle Vlčka zmonitorovat situaci, která v konfliktní oblasti panuje. Před odjezdem Vlček ubezpečil, že se při cestě na Blízký východ nesetká s nikým z radikálního hnutí Hamas.
Foto: ČTK, ČTK/AP a Reuters