Kim <span>se chce usmiřovat</span> a sejít se s hlavou Jižní Koreje

Zahraničí
24. 8. 2009 07:50
Pohřeb exprezidenta Kim Te-džunga. I Severokorejci přijeli vzdát úctu.
Pohřeb exprezidenta Kim Te-džunga. I Severokorejci přijeli vzdát úctu.

I někteří lidé v Jižní Koreji chtějí konec sankcí. Ale je jich málo.Severokorejský vůdce Kim Čong-il dal na srozuměnou, že se chce sejít s jihokorejským prezidentem I Mjobg-bakem. I přes nedávné napětí kolem raketových zkoušek jde zatím o poslední znamení uvolňování napětí mezi oběma zeměmi Korejského poloostrova.

Jihokorejský deník Čoson Ilbo napsal s odvoláním na nejmenovaného vládního činitele, že Kimův vyslanec s návrhem na summit přišel během nedělní schůzky. I mu sdělil, že je setkání nakloněn, pokud bude zahrnovat téma severokorejského jaderného programu.

ČTĚTE TAKÉ: Severní Korea se opět otevírá návštěvníkům z jihu
                       
Šéfka Hyundai jednala s Kim Čong-ilem
                        KLDR znovu hrozí: Zničíme vás jadernými zbraněmi

Úřad jihokorejského prezidenta nicméně tyto zprávy popřel s tím, že severokorejský vyslanec s Im hovořili všeobecně o zlepšování vztahů mezi oběma zeměmi, ovšem o summitu prý nepadlo ani slovo.

Pohřeb exprezidenta Kim Te-džunga. I Severokorejci přijeli vzdát úctu.KLDR v posledních týdnech značně zmírnila svůj postoj vůči jižní Koreji. Propustila například jihokorejského dělníka průmyslového komplexu v Kesongu, který byl od března zadržován kvůli obvinění z pomlouvání komunistického režimu. Rovněž souhlasila s obnovením zastavených společných projektů či s uvolněním restrikcí při přechodu hranic.

Po roce u jednacího stolu

Severokorejský vyslanec, člen ústředního výboru vládnoucí Korejské strany práce Kim Ki-nam, vedl v čele čtyřčlenné delegace v Soulu rozhovory od pátku až do neděle. Především vzdal úctu zesnulému někdejšímu prezidentovi Kim Te-džungovi, jenž se značnou měrou zasloužil o zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi.

Šlo o první představitele KLDR, kteří navštívili Jižní Koreu od loňského roku, kdy do čela země nastoupil konzervativec I Mjong-bak. Ten se zavázal k přísnějšímu postupu vůči stalinistickému režimu i k zastavení bezpodmínečné pomoci. Na jeho tvrdý postoj Pchjongjang reagoval zastavením rozhovorů o usmíření i velkých společných projektů.

Jihokorejská raketa Naro-1 by měla vyletět do vesmíru.KLDR se jí obáváPrvní mezikorejský summit se uskutečnil v roce 2000 mezi Kim Čong-ilem a Kim Te-džungem. V roce 2007 se severokorejský vůdce setkal s dalším jihokorejským prezidentem Ro Mu-hjonem.

Obě země jsou od ukončení ozbrojeného konfliktu na Korejském poloostrově v roce 1953 fakticky stále ve válečném stavu, protože tehdy podepsaly pouze dohodu o příměří, nikoliv o míru.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ