Situace na Korejském poloostrově je značně vyhrocená. KLDR tvrdí, že ji Spojené státy ženou do jaderné války. To upoutává pozornost i na luxusní rezidenci severokorejského vůdce Kim Čong-una, jež slouží zároveň jako bunkr.
Jaderný konflikt. V padesátých a šedesátých letech minulého století děsila možnost jeho vypuknutí celý svět. Dnes strach vesměs vyprchal, ale co kdyby se napětí mezi Severní Koreou a Spojenými státy dostalo mimo kontrolu? Co potom?
Některé kroky je možné odhadnout dopředu. Donald Trump by se možná (pokud by byl naživu) v rozhovoru na televizním kanálu Fox News chlubil: "Trefili jsme tou nejkrásnější atomovkou všech dob Japonsko, tedy pardon, Koreu." - "Ano, Severní." V severokorejské státní televizi by ze sebe moderátorka Ri Čchun-hi (pokud by byla naživu) se zápalem sobě vlastním chrlila informace o tom, jak se nad hlavami amerických válečných štváčů objevily hřiby zářící k potěše věčného prezidenta Kim Ir-sena silou tisíců sluncí. Ale co Kim Čong-un? Kde by byl?
Kdo z vás to má?
Možná ve své hlavní rezidenci Rjongsong severovýchodně od hlavního města Pchjongjangu.
Má tam vše, co lze ve vypjatých chvílích potřebovat. Jako například protiatomový kryt a vojenské velitelství. Případně podzemní vlakovou stanici, kdyby se chtěl přesunout na jiné místo. Nevyužitá by nicméně pravděpodobně zůstala další zařízení, která v sídle dle dostupných údajů jsou. Jako stáje, lázně, sauna, fotbalové hřiště, běžecká dráha nebo olympijský bazén s toboganem. Doma u vládce chudé stalinistické země to vypadá trochu jako v Beverly Hills nebo v lunaparku.
Uvádí se, že komplex zabírá plochu až dvanácti kilometrů čtverečních (záleží na tom, co vše je do něj zahrnuto). Dokončen byl v roce 1983 za vlády Kim Ir-sena. Později jej využíval Kim Čong-il, jeho sestra Kim Kjong-hi i švagr Čang Song-tchek. Prostor je samozřejmě přísně vojensky střežen a od okolního světa je oddělen několika úrovněmi elektrických plotů. Píše se i o minových polích. Jak to ale v případě KLDR bývá, informací je málo a je obtížné je ověřit.
Severokorejský uprchlík Lee Young-guk, který pracoval deset let jako bodyguard Kim Čong-ila, tvrdí, že mimo Pchjongjang existuje minimálně osm dalších vládních rezidencí. Nedaleko Rjongsongu byla například vybudována rezidence Kangdong, která slouží Kimověrodině jako letní sídlo. Vybavení je podobné, i sem vede železniční trať.
Silná slova
O možnosti jaderné války se Severní Korea v rámci svých rétorických cvičení zmínila počátkem května. Tvrdila, že Korejský poloostrov dohnaly na její pokraj USA. Reagovala tím na zapojení amerických bombardérů do cvičení jihokorejských a japonských vzdušných sil. Američané už předtím rozmístili v Jižní Koreji protiraketový systém THAAD a vyslali do oblasti bojová plavidla v čele s letadlovou lodí Carl Vinson. Jde o reakce na skutečnost, že KLDR pokračuje s jaderným a raketovým programem navzdory sankcím OSN a tlaku mocností.
Trumpova administrativa v dubnu prohlásila, že jí s Kimovým režimem došla trpělivost. Sám prezident pak mluvil o možnosti "velkého, velkého konfliktu". Zároveň ale uvedl, že dává přednost diplomacii, a později řekl, že by pro něho bylo ctí se za příhodných okolností s Kim Čong-unem setkat.
Nová hlava Jižní Koreje
Vítězem jihokorejských předčasných prezidentských voleb se stal favorizovaný vůdce liberální opozice Mun Če-in, čtyřiašedesátiletý potomek severokorejských uprchlíků propagující dialog s KLDR. Jeho triumf znamená konec devítileté vlády konzervativců. Volby se musely konat poté, co byla prezidentka Pak Kun-hje v březnu sesazena kvůli podezření z korupce. Mun se kvůli tomu ujal funkce ihned, nikoli po obvyklé dvouměsíční přechodné době. Slíbil zvýšit zaměstnanost a posvítit si na mocné rodinné firmy, jako je Samsung. Oznámil také, že nebude využívat honosný prezidentský Modrý dům, ale úřadovat z obyčejné vládní budovy v centru Soulu.