Kimův spojenec nesouhlasí s testem, Rusko se připojilo

Zahraničí
13. 2. 2017 10:55
Podle Pchjongjangu na zkoušku dohlížel sám diktátor Kim Čong-un.
Podle Pchjongjangu na zkoušku dohlížel sám diktátor Kim Čong-un.

Čína a Rusko v pondělí vyjádřily nesouhlas s nedělním severokorejským raketovým testem, jenž představuje porušení rezolucí Rady bezpečnosti. Obě země jsou společně s USA, Británií a Francií stálými členy Rady bezpečnosti OSN s právem veta, a hrají tak klíčovou roli při hlasování o rezolucích. Ukrajina, která v současnosti RB OSN předsedá, oznámila, že na pondělní večer byla kvůli raketové zkoušce svolána mimořádná schůzka Rady.

Ke svolání Rady bezpečnosti OSN vyzvaly Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko. Ukrajinská mise následně informovala, že schůzka by měla začít v pondělí v 17.00 místního času (23.00 SEČ).

Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a hlavním dodavatelem hospodářské pomoci této chudé zemi. V poslední době však sílí rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang v pondělí v reakci na nedělní raketovou zkoušku uvedl, že Peking s raketovými testy KLDR nesouhlasí a že jsou v rozporu s rezolucemi OSN.

Ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení a vyzvalo všechny zainteresované strany, aby se zdržely kroků, které by mohly vystupňovat napětí na Korejském poloostrově. Rusko má se Severní Koreou společné hranice a bylo jejím spojencem v sovětské éře. Obvykle kritizuje severokorejské zbrojní aktivity a současně vyzývá všechny strany ke zdrženlivosti s tím, že příliš důrazný postup vůči Pchjongjangu by byl kontraproduktivní.

Mluvčí amerického ministerstva obrany severokorejský raketový test důrazně odsoudil jako "jasnou a vážnou hrozbu" a zdůraznil, že USA podniknou kroky na vlastní obranu i na obranu svých spojenců. "Jsme schopni ubránit se útoku severokorejských raket a podnikneme všechna nezbytná opatření, abychom odradili a porazii hrozby vůči našemu území a občanům, jakož i vůči našim spojencům," řekl mluvčí Pentagonu Jeff Davis. Uvedl, že Severokorejci zřejmě vyzkoušeli pozemní verzi své balistické střely středního doletu KN-11 odpalované z ponorek. Mobilní podvozek, z něhož byla raketa vypuštěna, nebyl dříve veřejně předveden. Střelu, která uletěla přibližně 500 kilometrů, zřejmě pohání motor na tuhé palivo, což podle Davise představuje technologický pokrok oproti předchozím severokorejským raketám s motory na kapalné palivo.

Severní Korea v neděli oznámila, že provedla "úspěšný test nového typu rakety země-země středního až dlouhého doletu, která je schopna nést jadernou hlavici". Podle Pchjongjangu na zkoušku dohlížel sám diktátor Kim Čong-un.

KLDR uvedla, že raketu odpálila do velké výšky s ohledem na bezpečnost sousedních zemí. Jihokorejská armáda sdělila, že střela dosáhla výšky asi 550 kilometrů a dopadla zhruba po 500 kilometrech letu do Japonského moře.

Jihokorejské ministerstvo obrany je přesvědčeno, že nejnovější raketový test KLDR byl provokací, jejímž cílem bylo vyzkoušet reakci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK , Yoshitaka Sugawara

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ