Severní Korea v úterý obvinila Spojené státy z toho, že Korejský poloostrov dohnaly na pokraj jaderné války. KLDR tím reagovala na zapojení dvou amerických nadzvukových bombardérů B-1B do cvičení jihokorejských a japonských vzdušných sil. Cvičení se koná ve stejné době, kdy Donald Trump prohlásil, že se "za příhodných okolností" nebrání setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.
Dva strategické nadzvukové bombardéry B-1B Lancer byly nasazeny v souvislosti s rostoucím napětím, které v regionu vyvolal jaderný a raketový program KLDR. Severní Korea pokračuje v raketových zkouškách navzdory sankcím OSN a tlaku USA.
Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Mun Sang-kjun řekl, že cílem společného cvičení bylo odradit KLDR od provokací a otestovat připravenost na další případný jaderný test Severní Koreje.
Podle Pchjongjangu však bombardéry "nacvičovaly svržení atomové bomby na klíčové objekty" na území KLDR, a to v době, kdy Trump a "ostatní američtí váleční štváči volají po preventivním jaderném útoku" na Severní Koreu.
Pentagon vyslal do oblasti seskupení amerických bojových plavidel v čele s letadlovou lodí USS Carl Vinson jako ukázku síly amerického námořnictva. V pondělí Spojené státy oznámily, že uvedly do provozu systém protiraketové obrany THAAD, který nedávno umístily v Jižní Koreji. Peking vyzval k "okamžitému" zastavení rozmisťování amerického štítu. Ovšem systém už je podle mluvčího amerických sil v Jižní Koreji funkční.
Do Jižní Koreje také přicestoval šéf CIA Mike Pompeo a krom návštěvy velvyslanectví a amerických vojenských sil podle agentury Jonhap také jednal s šéfem jihokorejské tajné služby.
Peking vyzval Spojené státy a KLDR, aby spolu "co nejdříve" obnovily kontakt, a předešly tak dalšímu stupňování napětí. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí tím reagoval na Trumpův rozhovor s agenturou Bloomberg. Americký prezident v něm připustil, že by se "za příhodných podmínek" se severokorejským vůdcem sešel.
Bombardér B-1B Lancer vznikl v 80. letech jako reakce na potřebu mezikontinentálního nadzvukového bombardéru pro jaderné útoky. Po skončení studené války bylo jeho využití přehodnoceno, byl zapojen do taktických misí s použitím konvenční výzbroje. Nyní tvoří bombardovací páteř letectva USA.