<span>KLDR znovu hrozí:</span> Zničíme vás jadernými zbraněmi

Zahraničí
16. 8. 2009 10:20
Cvičení jihokorejské armády.
Cvičení jihokorejské armády.

Kim Čong Il opět pohrozil jadernými zbraněmi.Severní Korea  kritizovala nadcházející vojenské cvičení Jižní Koreje a Spojených států a pohrozila, že obě země "zničí" jadernými zbraněmi, pokud ji budou ohrožovat. Podle agentury Reuters to napsala severokorejská agentura KCNA.

V uplynulém týdnu se přitom zdálo, že by se vztahy mezi KLDR a Jižní Koreou s USA mohly začít uvolňovat. Severní Korea propustila jihokorejského dělníka, kterého od března zadržovala kvůli údajnému pomlouvání komunistického režimu. Po návštěvě bývalého amerického prezidenta Billa Clintona v Pchjongjangu také KLDR propustila dvě americké novinářky odsouzené za údajný ilegální vstup do země.

ČTĚTE TAKÉ: Severní Korea pustila dalšího vězně, dělníka z Jihu
                        KLDR opět hrozí. USA nemají monopol na jaderné zbraně

Jihokorejští a američtí vojáci zahájí společnou vojenskou simulaci a komunikační cvičení v pondělí. KLDR společná cvičení těchto dvou zemí pravidelně odsuzuje jako přípravy na invazi a jadernou válku.

Pchjongjang na válečnické rétorice staví svou moc."Pokud by imperialisté z USA a skupina I Mjong-baka ohrozili KLDR jadernými zbraněmi, odpoví proti nim jadernými zbraněmi," citovala KCNA jednoho z vojenských činitelů. "Američtí imperialisté a skupina I Mjong-baka by měli jasně vědět, že je železnou vůlí a rozhodným postojem korejské lidové armády jít kdykoliv do akce a nelítostně zničit agresora."

Spojené státy mají v Jižní Koreji asi 28 500 vojáků, kteří podporují jihokorejskou armádu o síle 670 tisíc vojáků. V severokorejské armádě je asi 1,2 milionu vojáků, ale podle analytiků jsou špatně vyzbrojení a s jednotkami svých jižních sousedů nesnesou srovnání.

Severokorejské prohlášení přišlo jen den poté, co jihokorejský prezident I Mjong-bak vyzval KLDR k dohodě na snížení počtu konvenčních zbraní, které mají obě země u společné přísně střežené hranice. V projevu k výročí konce japonské koloniální nadvlády nad korejským poloostrovem také obnovil svůj slib, že poskytne KLDR humanitární pomoc, pokud se komunistický stát vzdá svého jaderného programu.

Cvičení jihokorejské armády.Když se I Mjong-bak ujal v únoru 2008 funkce, nastolil vůči severnímu sousedovi tvrdý kurz a ukončil ničím nepodmíněnou pomoc, která se jednu dobu rovnala pěti procentům severokorejského HDP. Budoucí pomoc podmínil pokrokem KLDR v bezpečnostních otázkách. Slíbil, že pokud Severní Korea ukončí svůj jaderný program, bude Soul ochoten poskytnou rozsáhlé prostředky.

Oba korejské státy jsou od války v letech 1950-53 de iure stále ve válečném stavu. Tříletý konflikt totiž skončil jen příměřím, nikoli podpisem mírové dohody.

grafika.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ