Vedení čínské komunistické strany ve čtvrtek s velkou pompou oznámilo, že po více než 30 letech skončí s drastickými opatřeními na kontrolu porodnosti a umožní všem rodinám mít dva potomky. Konec politiky jednoho dítěte ale nemusí mít kýžený efekt, kterým je podpora hospodářství a omlazení stárnoucí populace, protože mladí Číňané změnu kurzu vnímají spíše vlažně. Mít více dětí je totiž podle nich ekonomicky neúnosné.
"Lidé si myslí: Proč zvyšovat zátěž tím, že budeme mít ještě jedno dítě?" říká mladá matka Wu Tching-tching, která ve městě Ču-chaj vyrazila na procházku s roční dcerkou v kočárku. "Člověk zvažuje spíš to, že poskytne víc dítěti, které už má... možná utratí víc za vzdělání a za cestování, aby vidělo kus světa," přemítá žena, která je ohledně dalšího rozšíření rodiny rozpolcená, přestože by jí nově nehrozilo, že za další narozené dítě zaplatí pokutu ve výši 200 tisíc jüanů (téměř 800 tisíc korun). "Ekonomika je teď mnohem nejistější, i to bychom museli pečlivě zvážit," dodává.
Dvě děti by nově mohlo mít v Číně až 90 milionů rodin, což by podle úřadů mohlo vést ke zvýšení populace až na 1,45 miliardy obyvatel v roce 2030. V Číně nyní podle sčítání z konce loňského roku žije 1,37 miliardy lidí.
Je ale otázkou, zda mladé páry a rodiny skutečně budou možnosti mít větší rodinu ve velkém využívat. "Náklady na výchovu dítěte jsou (ve městech) příliš vysoké," míní Čchen, který se s manželkou a tříletou dcerou vydal z domovského města Sia-men na návštěvu Hongkongu. "Rodičům na venkově je to možná jedno, já ale chci svému dítěti zajistit tu nejlepší péči. Musíte zaplatit za vzdělání, za univerzitu, pokud je to chlapec, musíte mu koupit bydlení, když dívka, musí mít věno," vypočítává mladý otec.
Mnozí jsou ale naopak změnou nadšení. Platí to například pro vládního úředníka Franka Čanga, který si ve svém postavení dosud nemohl dovolit překročit pravidla a pořídit svému dvouletému synovi sourozence. "Pro mě je to skvělá zpráva," libuje si Čang, který prý dokonce přemýšlel o změně zaměstnání. Například v soukromém sektoru se totiž na páry, které překročily zákaz mít druhého potomka, nedívali s takovým despektem.
Pro některé přichází změna striktní rodinné politiky pozdě. "Čína měla dovolit mít druhé dítě už před dvaceti lety," myslí si například 47letá lékařka ze Šanghaje, která se představila jen jedním jménem jako Cchuej. Určité pochybnosti nicméně naznačila i čínská centrální komise pro rodinné plánování, která ve své zprávě uvedla, že 60 procent žen, na něž se možnost rozšířit rodinu bude nově vztahovat, je starší než 35 let.