Kubánští zdravotníci vyrazí masově do Afriky. Bojovat s ebolou

Zahraničí
12. 9. 2014 16:05
Zdravotníci bojující s ebolou v západní Africe.
Zdravotníci bojující s ebolou v západní Africe.

Západní experti ze strachu odjíždějí, kubánští naopak přijížději. Kubánská vláda vyšle do západní Afriky 165 lékařů a zdravotníků, kteří by měli pomoci bojovat s epidemií eboly. Podle zahraničních agentur to dnes oznámilo kubánské ministerstvo zdravotnictví. První lékaři by měli přijet začátkem října do Sierry Leone, která patří vedle Guiney a Libérie k nejvíce postiženým zemím.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes uvedla, že počet obětí nemoci překročil 2400.

Kubánský ministr zdravotnictví Roberto Morales Ojeda oznámil, že skupinu budou tvořit lékaři, zdravotní sestry a epidemiologičtí experti, kteří již "mají předchozí zkušenosti z postkatastrofických situací". Mise bude podle něj trvat půl roku.

Kubánští lékaři do Afriky.Pomoc Kuby je podle šéfky WHO Margaret Chanové vůbec největší národní misí vyslanou do západoafrickcých zemí.

"Kuba je ve světě známá schopností vychovat vynikající lékaře a sestry a svou velkorysostí v pomoci dalším zemím na cestě k pokroku," upozornila Chanová, podle níž se africkým zemím v boji s ebolou nedostává řady věcí, nejvíce však lékařů.

WHO dnes zveřejnila novou bilanci, podle níž během historicky největší epidemie této krvácivé horečky zemřelo v Africe už přes 2400 lidí z celkem 4784 nakažených. Toto číslo je však podle Chanové zřejmě podhodnocené, šéfka WHO proto vyzvala svět k vyslání dalších zdravotnických pracovníků.

Nejvíce postiženými zeměmi zůstávají Sierra Leone, Guinea a Libérie, avšak desítky mrtvých hlásí i Kongo či Nigérie.

Léky a zdravotnické vybavení míří z Colorada do západní Afriky.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ