Kurdské ozbrojené složky pešmergů obsadily dvě ropná pole nedaleko severoiráckého Kirkúku. Podle iráckého ministra ropného průmyslu tyto milice vyhnaly z těžební oblasti všechny arabské zaměstnance a nahradily je vlastními. V rozděleném Iráku tak pokračuje napětí mezi ústřední vládou ovládanou šíitským premiérem Núrím Málikím a zástupci autonomního Kurdistánu.
Obsazení ropných polí následuje měsíc poté, co pešmergové obsadili samotné město Kirkúk. Využili tak oslabení ústřední irácké vlády v důsledku bleskové ofenzivy sunnitských džihádistů z hnutí Islámský stát v Iráku a Levantě (nyní jen Islámský stát, IS). Ti ovládli většinu severního a západního Iráku s výjimkou právě kurdské autonomní oblasti.
Zástupci iráckých Kurdů v ústřední vládě už ve čtvrtek vyzvali premiéra Núrího Málikího k odstoupení z funkce. Oznámili také bojkot zasedání vlády. Reagovali tak na premiérovo středeční obvinění, že na svém autonomním území poskytují útočiště povstalcům z IS a dalším sunnitským rebelům.
Ministr zahraničí Hošjar Zibarí uvedl, že se on a ministři obchodu, zdravotnictví a migrace a místopředseda vlády, kteří v Málikího vládě reprezentují právě kurdskou menšinu, rozhodli úplně zastavit práci na ústředních ministerstvech. Čtvrteční informace zmiňovaly pouze bojkot zasedání kabinetu, každodenní agendu měli ministři zastávat i nadále.
Zibarí také uvedl, že Kurdové se budou dále účastnit zasedání parlamentu, který byl zvolen v dubnových volbách. Podle něj je země už reálně rozdělena na část kurdskou, bagdádskou a "černou", tedy ovládanou bojovníky z Islámského státu, kteří nosí černé uniformy. Aby se zabránilo trvalému rozpadu země, je prý potřeba co nejrychleji sestavit novou vládu.
Málikí ve středu kromě údajného spojenectví Kurdů se sunnity ostře kritizoval také kurdské snahy o vyhlášení referenda o nezávislosti.
Také vlivný irácký šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání vyzval politiky, aby "sevřeli šiky" a vzdali se radikálních vyjádření. Ozbrojence z řad armády, milic i dobrovolných sborů pak vyzval, aby respektovali práva všech Iráčanů bez ohledu na jejich náboženské či politické přesvědčení. Kromě napětí mezi Kurdy a Bagdádem tak reagoval i na zvýšené napětí mezi sunnity a šíity.
Právě sektářskému násilí padlo pravděpodobně za oběť 53 osob, které nalezla armáda ve středu nedaleko města Hilla. Všechny oběti měly svázané ruce a střelné rány v prsou nebo v zátylku. Oblast se přitom nenachází v blízkosti míst, kde dosud docházelo k násilnostem v souvislosti s ofenzivou sunnitských džihádistů z IS.
Boje mezi armádou a sunnity pokračují i dnes. Nedaleko města Ramádí si vyžádaly 11 mrtvých policistů a 24 zraněných. Střet o metropoli provincie Anbár, která leží asi 120 kilometrů západně od Bagdádu, začal prý už ve čtvrtek večer.