Manévry s ostrou palbou. Číňané poprvé vyzkoušeli letadlovou loď

Zahraničí
16. 12. 2016 16:01
Čínská letadlová loď (ilustrační foto).
Čínská letadlová loď (ilustrační foto).

Čínská armáda poprvé zapojila svou letadlovou loď s bojovými letouny do vojenského cvičení s ostrou palbou. Manévry se uskutečnily v době nového napětí kolem Tchaj-wanu. To vzrostlo po telefonátu nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa s tchajwanskou prezidentkou, který rozhořčil Peking.

Čínské vojenské cvičení se uskutečnilo v Pochajském zálivu u východního pobřeží Číny, oznámilo to čínské ministerstvo obrany. Do manévrů se zapojilo deset lodí a deset letadel, dodalo ministerstvo. Manévry zahrnovaly nácvik protivzdušné a protiraketové obrany, námořních útoků, průzkumných akcí a fungování systémů včasného varování.

Čínské bojové letouny J-15 nesly ostrou munici a provedly nácvik leteckých útoků, upřesnilo čínské ministerstvo obrany. Čínská státní televize CCTV odvysílala záběry na letouny, které startovaly z čínské letadlové lodi a z nichž byly následně odpalovány řízené střely ničící příslušné cíle na moři.

Čína minulý měsíc oznámila, že její první letadlová loď Liao-ning, kterou Peking zařadil do aktivní služby v září 2012, je nyní bojeschopná. Toto 300 metrů dlouhé plavidlo vzniklo úpravou staré sovětské letadlové lodi Varjag, již Peking koupil v roce 1998 od Ukrajiny bez motorů, navigace a zbrojního vybavení.

Čína nesdělila, k čemu přesně chce svou letadlovou loď využívat. Pravděpodobně by měla posílit čínské námořnictvo při prosazování nároků Číny na téměř celou oblast Jihočínského moře, kudy vedou významné námořní trasy a kde se pravděpodobně skrývají bohatá naleziště ropy. Části Jihočínského moře si nárokují i další státy regionu.

Loni v prosinci čínské ministerstvo obrany potvrdilo, že Peking staví druhou letadlovou loď. Plavidlo Liao-ning se účastnilo manévrů již dříve, podle expertů má ale Čína před sebou ještě dlouhou cestu, než se jí podaří zdokonalit operace s letadlovými loděmi natolik, aby se mohla v tomto ohledu rovnat Spojeným státům.

Další čtení

Prezident Petr Pavel

Pavel: Tlak z Východu i Západu. Nespoléhejme na nikoho, máme potenciál

Zahraničí
29. 4. 2025

Konec s kupčením evropských „zlatých“ pasů. Malta je prodávala za 25 milionů

Zahraničí
29. 4. 2025
Toto vyvěšování Rudého praporu bylo doložitelně aranžované až 2. května 1945. I tak jde o historickou a ikonickou fotografii k druhé světové válce.

Bizarní příběh rudé vlajky nad Reichstagem má výročí. Kdo a kdy ji vyvěsil?

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ