Čtyři dny poté, co cyklon Sidr udeřil na pobřeží Bangladéše a zabil více než tři tisíce lidí, se záchranáři snaží úporně dostat do izolovaných oblastí. Dostat pomoc k milionům přeživších je však extrémně náročné a nebezpečné. Panují obavy, že mrtvých může být až 10 tisíc.
„Pohroma se před námi rozprostírá, jak procházíme jednou zničenou vesnicí za druhou. Často to vypadá, jako bychom byli v údolí smrti," cituje agentura Reuters medika Muhammada Selima, který má na starosti Bagerhat, jednu z nejhůře postižených oblastí.
Místní média a předseda bangladéšského Červeného půlměsíce Muhammad Rob prohlašují, že cyklon už si vyžádal přes tři a půl tisíce obětí. Součet však prý není konečný a může vzrůst až na 10 tisíc.
Vládní údaje hovoří podle Reuters o 3 113 mrtvých.„Snažíme se dostat do všech zasažených oblastí tak rychle, jak jen to je možné," řekl jeden z vládních činitelů. Zatímco sčítání mrtvých bude trvat přinejmenším ještě několik dní, zhruba tři miliony evakuovaných z pobřežních oblastí budou potřebovat pomoc hned.
Zdravotníci se obávají, že nedostatek jídla, pitné vody a léků by mohl způsobit nezvladatelné šíření nemocí.
Na pohřeb není čas
Truchlící rodiny žebraly alespoň o hadry, do kterých by mohly zabalit své mrtvé a pohřbít je. Jinde putovali mrtví do masových hrobů.
Cyklon Sidr udeřil na pobřeží jižního Bangladéše ve čtvrtek pozdě večer rychlostí 250 kilometrů za hodinu. Pětimetrové vlny bičovaly pobřeží a nízko položené oblasti se okamžitě ocitly pod vodou.
Nad ránem byly řeky plné mrtvých lidí i zvířat a zápach smrti se vznášel nad krajinou. Příbuzní se snažili dostat své blízké na břeh a identifikovat je, než je ve spěchu a bez řádných ceremonií pohřbili.
Vojenské lodi a helikoptéry se snažily dosáhnout odříznutých ostrovů v Bengálském zálivu, které byly po ničivé bouři zcela odříznuty od světa.
Pomoc Bangladéši:
Nezisková organizace ADRA pořádá sbírku na oběti cyklonu. Za vybrané peníze nakoupí humanitární pomoc ve formě poskytnutí základních potřeb. Tedy jídlo, pitná voda, přikrývky, budování dočasných přístřešků a podobně.
Pokud chcete pomoc, zapojte se do veřejné sbírky na pomoc Bangladéši:
Číslo účtu: 211211211/0300 Variabilní symbol: 161 |
Úředníci z postižených oblastí hovořili proti vládním údajům a uváděli, že počet obětí se může dostat i nad deset tisíc. „Jen u nás zemřely dva tisíce lidí," řekl Anwar Pančajet z Bagerhatského okresu. Podle něj se jedná o nejhorší katastrofu od roku 1991, kdy cyklon a následná přílivová vlna zabila téměř 143 tisíc lidí.
Od roku 1991 se sice mnohé změnilo a úkryty postavené na pobřeží zachránily jistě stovky životů. Podle UNICEF však 3,2 milionu postižených stále ohrožuje nedostatek pomoci.
„Rozsah katastrofy je nepředstavitelný," říká kameraman agentury Reuters. „Na sedmikilometrovém úseku, který jsem ráno procházel, nestál jediný dům. Jen pár stromů bez listí a několik psů připomínalo, že tam dřív stála vesnice."
Tisíc nezvěstných rybářů
World Vision, jedna z mnohých nevládních organizací pomáhajících obětem cyklonu, v pondělí uvedla, že zhruba tisíc rybářů je stále nezvěstných. Ztratili se v Bengálském zálivu.
„Viděli jsme v moři daleko více těl," cituje list Daily Independent rybáře Zakira Husajna. Ten měl obrovské štěstí a dokázal se vrátit z rozbouřeného moře. S sebou však přivezl dvě mrtvá těla. „Bojím se, že stovky, možná i tisíce lidí to mohlo spláchnout do moře."
Papež Benedikt požádal o mezinárodní pomoc a Mezinárodní červený kříž už přislíbil šest milionů dolarů. Spojené státy a Evropská unie dají postiženým ještě o milion dolarů víc.
Ve zničených okresech pomáhají i dvě americké výsadkové lodi s vrtulníky, které dopravují ohroženým jídlo a zásoby.
Foto: AP