Varování před únosy
Ministerstvo turistům: Vyhněte se tržištím a barům v Tunisku
28.06.2015 15:10 Aktualizováno 28.06. 15:46
Ministerstvo zahraničí varuje po pátečním teroristickém útoku české občany v Tunisku před místy, kde je hodně lidí, včetně tržišť a barů. Připomnělo riziko únosů u hranic s Libyí a Alžírskem. Aktuální doporučení zveřejnilo na svém webu. O zpřísnění bezpečnostních doporučení ministerstvo neuvažuje, řekla po jednání krizového štábu mluvčí resortu Michaela Lagronová. Valná většina českých turistů se nyní z Tuniska vracet nechce, dodala.
V Tunisku jsou v současnosti s cestovními kancelářemi zhruba tři tisíce českých turistů. O dřívější návrat podle Asociace cestovních kanceláří stojí zhruba tři desítky lidí. Dvanáct lidí se předčasně vrací ze skupiny, která bydlela v hotelu hned vedle místa pátečního atentátu, při němž útočník v letovisku Súsa postřílel 38 lidí, hlavně zahraničních turistů.
V platném bezpečnostním doporučení ministerstvo zahraničí vyzvalo české turisty, kteří v Tunisku pobývají nebo se tam chystají odjet, k maximální obezřetnosti. "MZV doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob (včetně tržišť, barů a restaurací vně hotelu) a individuálnímu cestování po zemi," uvedl úřad.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v Otázkách Václava Moravce na ČT vyjádřil přesvědčení, že doporučení ministerstva jsou na místě. Řekl také, že on by s rodinou do regionu na dovolenou necestoval, protože vidí určitá rizika. Češi, kteří v Tunisku jsou, se podle něj mají s žádostmi o pomoc obracet primárně na cestovní kanceláře a posléze případně na ambasádu. Není podle něj možné reagovat hystericky, ale je nutné vycházet z faktů. Sobotka podotkl, že likvidace cestovního ruchu v zemích, jako je Tunisko, by přispěla k destabilizaci těchto států.
Poblíž tuniské hranice s Alžírskem a Libyí je podle MZV velmi nestabilní bezpečnostní situace a operují tam extremistické, respektive teroristické skupiny. Turisty mohou unést nebo na ně zaútočit. Silně rizikové jsou především oblasti na západ od linie Ajn Dráhim - Džandúba - al-Káf - Kasrín - Sídí bú Zíd - Gafsa - Túzir a také oblasti na jih od linie Túzir - Kiblí - Madanín - Zarzis, uvedlo ministerstvo. "Důrazně nedoporučujeme cestovat do těchto odlehlých oblastí," dodalo. Kvůli častým teroristickým aktivitám MZV taktéž nedoporučuje cesty do guvernorátů Kasrín a al-Káf s výjimkou center oblastí a hlavních přístupových cest. "I zde je ovšem doporučeno vyhnout se všem cestám, které nejsou nezbytné," doplnilo ministerstvo.
"V tuto chvíli neuvažujeme o tom, že bychom tato (zavedená) opatření ještě nějak zpřísňovali," řekla po zasedání krizového štábu Lagronová. Podotkla, že žádná členská země Evropské unie ani Spojené státy nevydaly pro své občany doporučení, aby do Tuniska nejezdili. Pro individuální cestovatele MZV doporučuje využít registraci v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD na webových stránkách www.mzv.cz v kapitole Cestujeme.
Ministr: Atentátníka bylo možné zastavit dříve
Pachatele pátečního atentátu v Tunisku bylo možné zastavit dříve, pokud by ochranka hotelu včas informovala místní policii. V rozhovoru poskytnutém místnímu rádiu Mosaique FM to uvedl tuniský ministr vnitra Muhammad Nadžím Gharsallí. Při útoku v turistickém letovisku v Súse zahynulo 39 lidí, včetně samotného atentátníka. Většinu obětí prý tvoří britští turisté. Češi podle všeho mezi oběťmi nejsou.
Lepší koordinace bezpečnostních složek mohla podle ministra zajistit rychlejší zásah policie a dřívější zabití mladého atentátníka Sajfaddína Rizkího. Pokud by ochranka hotelu včas přivolala pomoc, mohlo být prý méně obětí na životech.
"Na ochranu hotelů a turistů uvolníme tisíc ozbrojených policistů," uvedl rovněž ministr Gharsallí. V ulicích Súsy nyní hlídkují stovky tuniských policistů. Premiér Habíb Síd už v sobotu informoval, že v rámci bezpečnostních opatření Tunisko uzavře kolem 80 radikálních mešit mimo kontrolu státních úřadů, zakročí proti stranám a spolkům, jež nedodržují ústavu, a povolá do aktivní služby také záložníky.
Ministr cestovního ruchu označil páteční atentát za katastrofu pro toto odvětví, které tvoří asi sedm procent hrubého domácího produktu země. Od pátku podle jeho odhadu zemi opustily už asi tři tisíce turistů.
Podle svědků vypadal atentátník jako turista, který přišel na pláž, a nevyvolal tak u ochranky hotelu žádné podezření. Zbraň údajně schovával pod slunečníkem. Na turisty začal střílet nejdříve na pláži a později prošel kolem bazénu do hotelu Riu Imperial Marhaba. Zaměstnankyně přepadeného hotelu řekla, že útočník při systematickém vraždění použil kromě automatické zbraně také granáty. Přivolaná policie nakonec střelce zneškodnila na místě útoku.
Útočník Sajfaddín Rizkí pocházel podle dosavadních informací úřadů z chudé provincie Siljána. Narodil se v roce 1992 a studoval ve městě Kajruván. Město Súsa podle místního tisku znal, protože tu před časem pracoval. Policie o něm až do atentátu neměla žádné záznamy. Nikdy prý ani nevycestoval z Tuniska do zahraničí.
V sobotu se k odpovědnosti za útok přihlásila radikální islamistická organizace Islámský stát (IS), která ovládá rozsáhlé oblasti v Iráku a Sýrii. Skupiny extremistů, které jsou jí loajální, působí v řadě zemí Blízkého východu a severní Afriky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.