Místo reforem přišla oslava komunismu. Cenzor popudil novináře

Zahraničí
6. 1. 2013 20:45
Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic zařadila v období let 2011-2012 Čínu na 174. místo ze 179 zemí posuzovaných ohledně svobody tisku (ilustrační foto).
Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic zařadila v období let 2011-2012 Čínu na 174. místo ze 179 zemí posuzovaných ohledně svobody tisku (ilustrační foto).

Desítky předních čínských novinářů vyzvaly k odstoupení jednoho z hlavních vládních cenzorů poté, co zásadně změnil úvodník v novoročním vydání prestižního čínského listu Southern Weekend vycházejícího v jihočínské provincii Kuang-tung. Úvodník volající původně po politických reformách se po zásahu cenzury změnil v oslavu vládnoucí komunistické strany.

Výzvy k politickým změnám v zemi se také evidentně staly důvodem ke zrušení internetových stránek významného liberálního časopisu Jen-chuang Čchun-čchiou.

Šedesát novinářů listu Southern Weekend ve čtvrtek podalo stížnost na změny v článku, které byly podle nich učiněny na poslední chvíli a bez souhlasu oddělení, které má úvodníky na starosti. Třicet pět žurnalistů listu šlo ještě dál, když vyzvali k rezignaci provinčního šéfa propagandy, kterého osobně ze změn v článku viní. Zdůraznili přitom, že silná a důvěryhodná média jsou klíčová pro každou zemi a jsou nutná i pro vládnoucí stranu.

"Pokud média ztratí důvěryhodnost a vliv, jak může potom být slyšet hlas vládnoucí strany a jak může tato strana přesvědčovat lid?" uvedli novináři ve svém dopise.

Původní verze úvodníku volala po demokracii, svobodě a dodržování práv a povinností daných ústavou. Čínští liberálové upozorňují, že práva zakotvená v čínské ústavě, mezi nimiž je i svoboda projevu a shromažďování, nejsou vládnoucí komunistickou stranou respektována.

"Čínský sen je snem o ústavní vládě," konstatovalo se v originálním článku. Ve verzi, která nakonec vyšla, se naproti tomu píše, že "čínský sen obrody byl téměř naplněn, díky vůdcům komunistické strany".

Novináři poukázali i na to, že cenzoři změnili titulek a grafiku článku a že po editaci cenzorů se v úvodníku objevily faktografické chyby.

Čína rovněž tento týden uzavřela internetovou stránku významného proreformního časopisu, který otiskl článek vyzývající k politickým změnám v zemi.

Opatření se týká publikace Jen-chuang Čchun-čchiou, která zveřejňuje eseje liberálních politiků ve výslužbě. Časopis na mikroblogu Weibo oznámil, že redakce byla uvědoměna ministerstvem průmyslu a informačních technologií, že stránky byly zrušeny. Ministerstvo prý žádný důvod pro své rozhodnutí neuvedlo.

Při snaze stránku otevřít se v současné době objeví na obrazovce kreslená postavička policisty, který drží odznak, a oznámení, že stránka byla zavřena.

Uživatelé mikroblogu Weibo, který je čínskou obdobou Twitteru, časopis ve svých příspěvcích podpořili. "Lidé, kteří vkládají naděje v Si Ťin-pchinga, by měli otevřít oči," napsal jeden z přispěvatelů.

Nové vedení Komunistické strany Číny v čele se stranickým šéfem a předpokládaným budoucím prezidentem Si Ťin-pchingem zatím nikterak nenaznačuje, že by bylo ochotno vydat se na cestu politických reforem, jež by umožnily větší svobodu vyjadřování či propuštění vězněných disidentů, a stejně jako odcházející politici netoleruje opozici.

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic zařadila v období let 2011-2012 Čínu na 174. místo ze 179 zemí posuzovaných ohledně svobody tisku.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ