Mladší dělníci, kteří v současnosti už tvoří většinu migrující pracovní síly v Číně, mají větší vůli než jejich starší kolegové bojovat za svá práva, hlavně pokud mají pocit, že jsou porušována. Vyplývá to ze studie, kterou v těchto dnech zveřejnila Všečínská federace odborových svazů, která je pod kontrolou vládnoucí komunistické strany.
Podle průzkumu jsou migrující pracovníci ve věku od 16 do 30 let, kterých je v Číně asi 100 milionů, připraveni podávat oficiální stížnosti a méně se bojí případných protiopatření než jejich starší kolegové, jichž je kolem 50 milionů. Mají větší povědomí o "rovnosti a právech" a mají větší očekávání ohledně svého zaměstnání, ale i vzdělávání a sociálního zabezpečení.
ČTĚTE TAKÉ: Čína se snaží poradit si s hroutícím se zdravotnictvím
Zaměstnanci firmy Foxconn páchají sebevraždy
Nátlakové metody bývají také propracovanější. Polovina mladých pracovníků je s to podávat stížnosti hromadně, čímž tomuto kroku mohou dodat větší váhy. Mezi staršími dělníky je ochota k tomuto postupu patrná jen u 28 procent z nich.
Podle studie se odvetných opatření obává jen 6,5 procenta mladších dělníků oproti 13 procentům těch starších.
Mladší generace narozená od 80. let, která byla spíše vychovávána ve městech než na venkově, je také méně svolná k tomu pracovat dlouhodobě v náročných fyzických podmínkách.
Čínské odbory průzkum provedly v deseti velkých městech od března do května. Není ale z něho jasné, kolik respondentů se ankety zúčastnilo.
Přestože se o tom odbory samy nezmiňují, může být výsledek studie jedním z vysvětlení nedávné vlny nepokojů v několika továrnách, například na výrobu motorů japonských automobilek Toyota a Honda.
Foto: ČTK/AP