Humanitární situace v Libanonu se stále zhoršuje. Zatímco si mezinárodní organizace stěžují na nedostatek finančních prostředků potřebných ke zvládnutí obrovského přílivu uprchlíků ze Sýrie, musejí někteří syrští mladíci v Bejrútu prodávat své vlastní tělo, aby se udrželi nad vodou.
Jedním z nich je i Madžíd z Damašku. Když devatenáctiletý mladík mluví o svém "povolání", má svěšenou hlavu a v očích se mu lesknou slzy. "Nemyslete si, že nás to tady baví. Jsme tu, protože to jinak nejde. Svůj život bereme jako cestu vlakem. Projíždíme právě kamenitým úsekem, kde neustále hrozí nebezpečí vykolejení," říká Madžíd a myslí přitom na policii, která ho může kdykoli odhalit a zatknout.
Kdyby se totiž dozvěděla o jeho činnosti, hrozí mu rány bičem, vězení nebo jiné drakonické tresty. Není to podnik bez rizika, neboť homosexualita je v Libanonu oficiálně zakázaná, i když je země považována za relativně liberální.
"Neuvádějte prosím moje pravé jméno, když se totiž moje rodina v Sýrii dozví, jak se tu protloukám, tak mě zabijí. Přitom to dělám jen proto, abych jim mohl posílat peníze," říká smutným hlasem.
Na otázku, jak se k této práci dostal, odpovídá, že celé týdny nemohl zavadit o práci a neměl už nic. Náhodou se pak prý dozvěděl o baru v Bejrútu, kde jsou bohatí Arabové ochotni mladým mužům za určité služby dobře zaplatit. Pár hodin poté se v baru seznámil s jistým kuvajtským obchodníkem a dohodli se na 500 dolarech za noc. Od té doby pracuje Madžíd čtyři dny v týdnu, a financuje tak nejen svůj vlastní život v Bejrútu, ale může posílat peníze i svým rodičům.
Madžíd však rozhodně není žádnou výjimkou. Vedle mladých homosexuálů z Iráku a Sýrie, kteří údajně s prodejem vlastního těla nemají větší problém, poskytuje prý kvůli finančním potížím sexuální služby stále více heterosexuálních mužů z řad uprchlíků.
Kromě sexu nabízejí také doprovod na cestách a do společnosti. "Místní úřady občas přimhouří oko, když si nějaký šejk občas odvede na pokoj v pětihvězdičkovém hotelu mladého muže, protože potřebují devizy, které tito lidé v zemi nechávají," vysvětluje zaměstnanec jednoho bejrútského hotelu. Své zákazníky mladí muži nacházejí v barech nebo na sociálních sítích.
Libanon má něco mezi čtyřmi a čtyřmi a půl miliony obyvatel. Do malého středomořského státu uprchlo podle oficiálních údajů OSN více než 1,14 milionu Syřanů. K tomu je však třeba připočítat ještě další statisíce uprchlíků, kteří v zemi našli útočiště před jinými konflikty, které v regionu vypukly před několika lety i několika desetiletími, jako jsou například Palestinci nebo Iráčané. Do konce roku by se prý navíc počet syrských uprchlíků v zemi mohl vyšplhat až na 1,5 milionu.