Mocná západní přesila třetí den <span>dobývá město</span> Mardžáh

Zahraničí
15. 2. 2010 19:10
Ofenzívy se účastní čtyři tisíce Američanů.
Ofenzívy se účastní čtyři tisíce Američanů.

Ofenzívy se účastní čtyři tisíce Američanů.Od soboty operuje v jihoafghánské provincii Hílman 15 tisíc zahraničních a afghánských vojáků. Je to největší ofenziva od svržení Talibanu roku 2001. Oficiálně velí operaci Afghánci. Jejím cílem je vyhnat islamistické bojovníky z okresu Mardžáh a Nad Alí.

Podle všeho se ale zdá, že většina povstalců oblast opustila, nebo se ukryla. Otevřené bitvě, v níž by byli vzhledem k mohutné přesile živé síly i techniky v jednoznačné nevýhodě, se talibové vyhýbají.  

Koaliční síly NATO nadále úspěšně pokračují v rozsáhlé ofenzivě, zní prohlášení mluvčího americké námořní pěchoty. K přestřelkám dochází jen sporadicky. Na některých místech ale vojáky ohrožují bomby nastražené u silnic a odstřelovači v ulicích města Mardžáh, které je momentálně hlavním bojištěm.

Západní vojáci postupují v Mardžáhu dům od domu.O víkendu aliance informovala, že po dvou dnech bojů obsadily koaliční síly velkou část města Mardžáh. "Daří se nám postupovat, ale dáváme si záležet na hledání a čištění oblastí s velkým počtem IED (improvizovaných výbušných zařízení)," sdělil mluvčí jednotek námořní pěchoty Abraham Sipe. Vojáci prohledávají město dům od domu.

Aliance chce osmdesátitisícové město Mardžáh, které je známo jako středisko obchodu s opiem, zcela ovládnout do několika dní. Dosud v bojích podle afghánských činitelů zemřelo nejméně 35 povstalců.

"V mnoha částech Mardžáhu jsme se setkali s jen malým odporem," popsal situaci Sipe. Například tržiště ve městě se ale koaličním silám stále nedaří dostat pod kontrolu. Dvakrát se musely stáhnout kvůli silné palbě nepřátelských odstřelovačů. Na pomoc byla přivolána letadla a helikoptéry. Dnes probíhá v ulicích města několik sporadických bojů, uvedl jeden z velitelů afghánské armády.

Afghánský chlapec postřelený při křížové palbě.Do ofenzivy je zapojeno na 15 tisíc spojeneckých vojáků a 4400 Afghánců. Hlavně jde o Američany a Brity, kteří nasadili do operace po čtyřech tisících mužů, dále pak o Kanaďany, Dány a Estonce. Proti nim stojí odhadem maximálně tisíc povstalců.

Akce si již připsala také civilní oběti, když o víkendu dvě rakety vypálené spojenci minuly cíl a zasáhly dům v jehož rozvalinách zahynulo 12 civilistů. Cílem operace je obsadit 320 kilometrů dlouhý pruh země kolem řeky Hílman.

Spojenci tentokrát připravili novou taktiku. Po skončení bojů a zajištění oblasti už nemají být tamní civilisté ponecháni na holičkách. Do konfliktního regionu začnou být v příštích dnech dopravovány stovky afghánských policistů, kteří se už nemají, tak jako tomu bylo dříve, schovávat v pevnůstkách, ale trvale hlídkovat ve skupinách. Je ale otázka, jak tato strategie bude v praxi fungovat a jak vládě v Kábulu podaří začít rychle obnovovat oblast po jejím dobytí.

Taliban v dnešním prohlášení, které připadá na 20. výročí stažení sovětských vojsk z Afghánistánu, uvedl, že "současní okupanti Afghánistánu budou, stejně jako Rudá armáda, poraženi". Už o víkendu se Taliban posmíval západním armádám, jakou propagaci dělají z dobývání jedné "vesnice".

Foto:  ČTK/AP   

Autor: - pp -, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ