"Obama, Obama!" rozléhalo se pod důstojnou kupolí sálu Káhirské univerzity. Posluchači bouřili nadšením. Pozitivně reagovala také arabská média. Podle analytiků ale bude k udržení nové přízně muslimů třeba představit konkrétnější plán řešení izraelsko-palestinského konfliktu.
Americký prezident Barack Obama letěl do Káhiry, aby tam jediným projevem získal srdce více než miliardy muslimů. To je troufalá opovážlivost, uváží-li se, že jeho národ se v uplynulých deseti letech v očích většiny muslimů stal říší bezpráví a bezohledné zájmové politiky, napsala agentura DPA.
ČTĚTE TAKÉ: Obama slibuje islámskému světu nový věk
Obama vyzve Araby i Izraelce k větší upřímnosti
Obama podá ruku muslimům. Poté zamíří do Evropy
A přesto, i když je to sotva k uvěření, se mu to, zdá se, podařilo. Až na menšinu extremistů byli muslimové nadšeni slovy nového amerického prezidenta, který je schopen dokonale citovat z koránu a který popisuje pokoření, která musí palestinský lid snášet pod izraelskou okupační mocí.
Libanonské šíitské hnutí Hizballáh Obamův projev k muslimskému světu kritizovalo a prohlásilo, že neobsahoval "žádnou skutečnou změnu" blízkovýchodní politiky Spojených států. Podle poslance Hizballáhu Hasana Fadlalláha, šlo jen "o prázdná slova", protože "násilí v regionu páchají v prvé řadě Izrael a americké okupační armády, nikoliv lidé, kteří se stavějí na odpor".
Hamas: Je to dobrý signál
Vysoce ho ocenila Organizace islámské konference (OIC). Byl to konstruktivní projev, který snad otevře "nové jednací kanály", řekl generální tajemník OIC Akmeleddin IhsanogluPalestinský Palestinský prezident Mahmúd Abbás řekl, že jde o „dobrý začátek" zlepšování vztahů a důležitý první krok nové americké politiky v regionu.
Dokonce vysoký představitel palestinského Hamasu Ahmad Jusuf řekl katarské stanici al-Džazíra, že mu Obamův projev připomíná slavný projev Martina Luthera Kinga „Mám sen". Upozornil však, že Palestinci musí mít nejdřív vlastní stát, než po nich někdo může chtít uznat Izrael.
Ale Obamovo hlavní poselství, že Spojené státy nejsou nepřáteli muslimů, je podle Hamasu dobrým signálem.
"Nemůžu tomu ani uvěřit, on vychvaluje zásluhy arabské civilizace," napsala jistá nadšená egyptská bloggerka. "Tím, že uznal právo Palestinců na důstojný život, zvolil Obama cestu vedoucí zcela jiným směrem, než cesta, kterou si vybraly předcházející americké vlády," horuje místopředseda jemenské islamistické strany Al-Islá Muhammad Saadí.
Od Bagdádu po Dubaj, všude zaznívá plno chvály na muže z Bílého domu, který v Káhiře předložil i plán nové spolupráce mezi Západem a islámským světem. "Myslím, že to bylo dobře přijato nejen hosty v sále, nýbrž i celým arabským publikem, získal si srdce a pochopení arabské mládeže," řekl v televizi Al-Arabíja profesor politologie ze Spojených arabských emirátů Abdal Chálik Abdalláh.
Islám součástí řešení
Iráčanům utkvěla z Obamova projevu především jedna věta, v níž prohlásil, že americké invazi do jejich země se před šesti lety asi dalo vyhnout, i když se Iráčanům nyní bez diktátora Saddáma Husajna snad daří lépe.
"To, co řekl Obama v Káhiře, je důležité, protože správně popsal nestabilní situaci mezi muslimy a Západem," soudí šestatřicetiletý šíitský duchovní šajch Muhaníd Musáví.
"Je velmi důležité, že nevidí v islámu součást teroru, nýbrž součást řešení přinášejícího bezpečnost, mír a stabilitu."
Sám Obama ve svém projevu nepoužil slovo "terorista" ani jedinkrát - i to je jasné odlišení od jeho předchůdce George Bushe, který tuto nálepku používal nejen pro atentátníky sítě Al-Káida, nýbrž i pro islamistické povstalce, libanonské bojovníky a militantní Palestince. To na druhé straně svádělo Araby, aby označovali izraelské útoky v pásmu Gazy a špatné zacházení s vězni v americké věznici Guantánamo jako "státní terorismus".
Obama teď varoval muslimy i své vlastní krajany před tím, aby "zůstávali zajatci minulosti". "Naše problémy musíme řešit partnersky, náš pokrok musí být sdílený," řekl.
"Byl to historický projev," řekl pochvalně v Ramalláhu hlavní vyjednávač palestinské vlády Saíb Irikát.
"Jenže, co udělá Obama zítra, pozítří nebo za několik týdnů, jestliže bude Izrael trvat na své politice a pokračovat ve výstavbě osad (na obsazených územích)?"
Analytik katarské televize al-Džazíra Marvan Bišara řekl, že projev rozhodně pomohl odčinit „škody, které nadělala Bushova administrativa." Obama se podle něj snaží napravit reputaci Ameriky, ale možnosti použití síly se rozhodně nevzdává.
Foto: ČTK/AP, Reuters