Zkušební projekt
Muslimové nepijí. Ale Írán otevírá protialkoholní léčebnu
27.08.2013 07:05
V Íránu jako muslimské zemi se oficiálně nesmí pít alkohol, přesto tam otevírají první léčebnu závislosti na alkoholu. S pitím se totiž potýká stále více Peršanů. Plánuje se výstavba dalších klinik. Země má problémy i s dalšimi drogami.
V Íránu oteřou první odvykací kliniku pro alkoholiky. Projekt získal povolení od státu, prohlásil o uplynulém víkendu Faríd Baratí, který šéfuje Úřadu pro prevenci a léčení závislostí.
"Momentálně jde o pilotní projekt," řekl. V plánu jsou ale další podobná zařízení.Na klinice, která vznikne v Teheránu, se budou jeden měsíc léčit stacionárně alkoholici.
Od islámské revoluce v roce 1979, jejímž výsledkem bylo nastolení vlády šíitských fundamentalistů, je v Íránu alkohol zapovězen. Jeho vlastnění, prodej a konzumace jsou tvrdě trestány.
Podle údajů policie trpí alkoholismem zhruba 200 tisíc lidí - Írán má 75 milionů obavytel. Baratí konstatoval, že s ohledem na počet těch, kdo mají vážné problémy s pitím, by se v zemi měla určitě otevřít další léčebná zařízení.
Írán má problémy i s konzumenty dalších drog. Počet drogově závislých úřady odhadují na milion a půl až pět milionů. Pro srovnání: v Německu, které má přibližně stejný počet obyvatel jako Írán, činí počet drogově závislých přibližně 430 tisíc.
Vzhledem k tomu, že Írán hraničí s drogovým producentem Afghánistánem, je pro Íránce poměrně snadné (a také levné) drogy získat. Největší zájem je o heroin, opium a crack. Podle íránského úřadu na kontrolu drog je průměrný věk závislých 32 let.
V boji s alkoholem a drogami postupoval Teherán roku 2011 obzvláště tvrdě. Podle Amnesty International bylo kvůli drogovým deliktům popraveno 488 lidí. Ještě v roce 2009 to bylo "jen" 166.
Úřady se na íránsko-afghánské hranici snaží zamezit obchodu s drogami vysokým počtem bezpečnostních sil a bariérami. Od května 2011 do května 2012 zabavili na hranici 430 tun ilegálních drog, napsala íránská agentura FNA.
Islámská republika se na období od roku roky 2011 do 2014 dohodla s Úřadem OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) na akčním programu, který se nezaměřuje jen na boj s pašeráctvím, ale věnuje se léčení závislých a osvětě.
Aktuální "pětiletka" íránského protidrogového úřadu chce cíleně potírat obchodování s drogami na školách a univerzitách. V úřadu pracují společně experti z ministerstev zdravotnictví, školství a vnitra. Dále jsou do něj zapojeni policie a milice Basídž, což je polovojenská organizace, která vznikla za írácko-íránské války a podílí se na vnitřní bezpečnosti státu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.