Nová fronta ve válce s terorismem. Vypadá to, že weby al-Kajdy jsou pod systematickým útokem. Již měsíc mlčí. Nikdo však neví, kdo se na kajdisty zaměřil. Tajné služby Spojených států? Uvědomělí hackeři? Spekulací je mnoho, jistotu nikdo nemá.
Al-Echlas, al-Burak a al-Firdaws. Všechny weby jsou propojeny s al-Fadžr, prodlouženou mediální rukou al-Kajdy. Ještě něco mají společného. Těsně před 11. zářím letošního roku přestaly fungovat. Světové sdělovací prostředky přitom očekávaly nové video k výročí útoků na světové obchodní centrum.
Všechny zmíněné internetové stránky utrpěly náhlé výpadky. Nyní už to je nejdéle, co jsou extremistické weby mimo provoz. Al-Fadžr však vinu svaluje na technické problémy, stránky prý do „rukou nepřítele" nepadly.
Útoku však napovídá fakt, že čtvrtý web, al-Hizbáh, funguje bez problémů. Někteří experti spekulují, že ho může používat saúdská rozvědka k monitorování džihádistů.
Pád islamistických webů ale stále obklopuje tajemství. Na všech čtyřech uveřejňuje al-Kajda videoklipy „mučednických operací" z Iráku, Afghánistánu i odjinud. Svá vyjádření tam uveřejňují i teroristické špičky, jako Usáma bin Ládin nebo jeho egyptský zástupce Ajmán Zavahrí.
Přístup na stránky extremistů je běžně chráněn heslem, které se liší podle úrovně přístupu. Jsou zde vyjádření skupin napojených na Kajdu například z Uzbekistánu či Alžírska. Pak v rámci webu fungují ještě diskusní fóra, kde uživatelé používají pseudonymy.
Veškerý pohyb však monitorují akademici studující džihádistické skupiny, ale i rozvědky arabských a západních zemí.
Dva z webů byly mimo provoz již v červnu, ale zanedlouho opět fungovaly. „Myslím, že to byla jen zkouška pro to, co se stalo v září," cituje britský list The Guardian Williama McCantse, konzultanta na vojenské akademii West Point.
Kolovaly různé zvěsti o koordinovaném anglo-americkém ataku, ale ani jedna z vlád nic nepotvrdila. Taková sabotáž by totiž byla nelegální. Úředníci bezpečnostních složek Velké Británie přesto hovořili o nové „agresivní" kampani proti propagandě al-Kajdy šířené po internetu.
„Zřejmě to řídí několik vlád a jsou to černé operace (black ops - nelegální operace tajných služeb, od nichž se stát může distancovat)," prohlásil McCants. „Kdokoliv to dělá, ví, co dělá. Jsou chirurgicky přesní."
„Musí za tím být velká organizace. Zdá se mi rozumné předpokládat, že to je práce nějaké tajné služby," myslí si Anna Hennesenová z norské Organizace pro obranný výzkum (Defence Research Establishment).
Jinou teorii preferuje Mustafa Alaní z Výzkumného centra Perského zálivu v Dubaji. Podle něj se webové stránky staly obětí šíitských skupin, které vedou proti sunnitům kybernetickou válku. „Vlády nemají žádný důvod teď útočit. Mohly to udělat už dávno," vysvětluje.
Na druhé straně se ale podobné organizace k svým činům vždy přihlásily.
Další teorie zni: kajdisté ukončili činnost svých webů sami. Jednoduše proto, že byly příliš cenným zdrojem informací pro západní tajné služby.
Proč internetové stránky al-Kajdy mlčí, však stále není jisté. I hackeři popírají vinu. Aaron Wisburd z Internetové Hagany řekl: „Západní vlády jistě honí každého, kdo má něco s al-Kajdou společného. Stres možná může za to, že někteří z nich se chovají podivně a nepředvídatelně. Říkám, že si za to může Kajda hlavně sama. Myslím si, že jsou prostě příliš zahanbení z toho, co se stalo, než aby to svým lidem vysvětlovali."
Foto: archiv, Profimedia