Čína čelí velké genderové nerovnováze. Podle Čínské akademie sociálních věd nenaleznou desítky milionů Číňanů v roce 2020 na sňatkovém trhu manželky. Vinna je především politika jednoho dítěte a tradiční preference chlapců.
Podle publikace vydané Čínskou akademií sociálních věd je genderová nerovnováha jedním z největších problémů, kterým Čína v současnosti čelí. Dle posledních oficiálních údajů z roku 2005 byla nerovnováha vysoká - 119 chlapců na sto dívek. Jak napsala na internetových stránkách BBC, v některých provinciích se rodilo i 130 chlapců na sto děvčat.
Vědci tvrdí, že politika jednoho dítěte v minulosti tento trend podpořila, ale že jeho kořeny jsou mnohem komplexnější. Preference chlapců nad děvčaty a špatný sociální systém jsou na prvních místech.
ČTĚTE TAKÉ: Mladí Číňané se vracejí k tradičním svatbám
"Problém je mnohem komplikovanější na venkově kvůli chybějícímu systému sociálního zabezpečení. Stárnoucí farmáři jsou totiž přímo závislí na svých dětech," řekl podle internetového listu Global Times jeden z výzkumníků Wang Kuang-čou.
Tradičně jsou to právě chlapci, kteří mohou nejlépe zajistit své rodiče. To se týká zvláště chudých rodin a obecně oblastí. Proto když Čína na konci 70. let přijala politiku jednoho dítěte, aby udržela „na uzdě" populační explozi, a zároveň se v 80. letech začal používat ultrazvuk, který pomohl zjistit pohlaví plodů, těhotné ženy často šly na potrat, pokud potomek neměl být chlapec.
"Na venkově bude mít muž starší čtyřiceti let minimální šanci se oženit. Bude plně závislý na sociálním systému, protože nebude mít prakticky žádné jiné zdroje příjmů," dodal Wang.
Armáda nezadaných mužů bude znamenat velký problém pro státní sociální systém a také povede k proměně role rodiny v Číně s těžko odhadnutelnými důsledky. Nadbytek mužů však není ani dobrou zprávou pro ženy. Genderová nerovnováha totiž už nyní způsobuje velký nárůst případů nucené prostituce a pašování lidí.
Foto: profimedia.cz