Na Blízkém východě roste napětí. Jak smýšlí nastupující princ?

Zahraničí
22. 6. 2017 17:48
Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán.
Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán.

Král Saúdské Arábie Salmán jmenoval tento týden svého syna Muhammada bin Salmána korunním princem. Jedenatřicetiletý následovník trůnu za jednoho z největších nepřátel pokládá šíitský Írán, podobný názor zastává i americký prezident Donald Trump. Írán se začíná vůči oběma zemím stále více zatvrzovat. Odborníci se obávají, že napětí na Blízkém východě může dále stoupat.

Princ Muhammad bin Salmán, široce znám pod zkratkou "MbS", s arcirivalem Íránem vyloučil jakoukoliv možnost vyjednávání a prohlásil, že své konzervativní království hodlá chránit před tím, co nazval "teheránskou snahou ovládnout muslimský svět".

Trump se s princem bin Salmánem setkal poprvé v březnu. Do Bílého domu přijel bin Salmán jako saúdský ministr obrany. Tehdy se oba lídři shodli, že je nutné ostře vystoupit proti "destabilizujícím snahám, které v oblasti Írán předvádí".

Podle současných i bývalých představitelů americké administrativy by takové jednání mohlo přinést dalekosáhlé důsledky, jejichž dopad nemusí země umět správně odhadnout. Podle dlouholetého vládního experta na Blízký východ, který mluvil s agenturou Reuters, spočívá největší nebezpečí pro Trumpovu administrativu v tom, že se nechá hlouběji vtáhnout do sunnitsko-šíitského konfliktu, který zmítá oblastí. Pokud Trump neodolá a pošle do Íránu americké vojáky, může dojít k podobně vleklému konfliktu jako v případě Iráku či Afghánistánu, což většina americké veřejnosti odmítá.

Ze strany Íránu v poslední době došlo k několika leteckým a námořním provokacím v Perském zálivu v Hormuzském průlivu, a pokud by Pentagon odpověděl silou, mohly by se události podle zmiňovaného experta lehce vymknout kontrole.

Otravné, ale málo na odvetu

Skupiny podporované USA se na bojišti s íránskými jednotkami potkávají v Sýrii. Americké stíhačky tento měsíc dvakrát sestřelily íránský dron, který ohrožoval americké a koaliční síly v jihovýchodní Sýrii. Povstání šíitských rebelů vůči vládě v Jemenu Američané rovněž podporují, vládní jednotky mají naopak podporu Saúdské Arábie.

"Pokud bychom v Perském zálivu byli svědky námořního incidentu mezi íránskými a americkými plavidly, navíc v čase hluboké nedůvěry a nulové komunikace mezi oběma zeměmi, jak je pravděpodobná úspěšná konfrontace, která by utlumila spor?" ptá se viceprezident mezinárodní krizové skupiny Rob Malley.

Malley, který dříve působil v Obamově vládě jako poradce pro Blízký východ, si myslí, že pokud by americko-íránské vztahy pookřály a došlo by k vzájemnému dialogu, země pod vedením Hasana Rúháního by to uvítala.

Luke Coffey ze think tanku Herritage Foundation zabývajícího se zahraniční politikou si myslí, že k žádnému většímu konfliktu ze strany Íránu nedojde: "Íránci mají velmi omezenou možnost, jak zaútočit na americké síly, aniž riskují rozsáhlou vojenskou odpověď. Myslím, že to moc dobře vědí, takže americké lodě v Perském zálivu budou i nadále obtěžovány íránskými čluny, což je taktika, kterou používají. Je to dost otravné, ale moc málo na to, aby na to Američané nějak odvetně reagovali."

Dobré vztahy s Kushnerem

Korunní princ bin Salmán už dříve jako ministr obrany řídil saúdské vojenské operace v Jemenu, kde se za dva roky nepodařilo vytlačit povstalce z hlavního města Saná. Je také považován za strůjce blokády Kataru, s nímž Saúdská Arábie a další země přerušily diplomatické styky a obvinily jej z podpory terorismu. Katar obvinění odmítá.

Bývalý pracovník Obamovy administrativy varuje před rizikem, podle něhož může být bin Salmánova zahraniční politika až příliš agresivní. A to obzvláště vůči šíitskému Íránu, což může být v rozporu s reformními kroky, které se týkají se hospodářství a sociální politiky, jež si země vytyčila na rok 2030.

Malley z mezinárodní krizové skupiny, který se s korunním princem osobně setkal, si myslí, že princův nepřátelský postoj k Íránu pramení ze zarytého přesvědčení, že Saúdská Arábie pouze pasivně přihlíží íránské aktivitě (domnělé či reálné), k níž dochází v Sýrii, Iráku, Jemenu, Bahrajnu či v dalších oblastech, které království Saúdů považuje za sféru svého vlivu.

Američtí představitelé připomínají, že korunního prince MsB pojí velmi dobré vztahy s Trumpovým vlivným zetěm a poradcem pro zahraniční politiku Jaredem Kushnerem (36), s nímž jsou téměř stejně staří. Když nedávno Kushner se svou manželkou Ivankou Trumpovou zavítal do Rijádu, sešli s korunním princem na večeři.

 

Autor: Jan CelerinFoto: , ČTK/AP/Hasan Jamali

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ