Na Gazu padl strach, mnozí prchají na jih
04.01.2009 18:10
Pro obyvatele Gazy byla noc na neděli ta nejhorší od začátku vojenské ofenzivy, kterou Izrael před více než týdnem zahájil. Lidé v postižených oblastech v noci nespali a ulice jsou liduprázdné. V sobotu večer totiž Izrael zahájil pozemní invazi do pásma Gazy, ze které se v roce 2005 stáhl.
"Nemohli jsme kvůli neustálým leteckým a tankovým útokům vůbec spát," řekl dnes třiadvacetiletý Mutas Isám.
V minutových taktech byly v okolí Gazy slyšet ohlušující raketové údery izraelského letectva a tankových střel. Obyvatelé pásma dokonce slyšeli zvuky izraelských obrněných vozů valících se vpřed. V noci pozemní jednotky Izraele ovládly oblasti kolem hranic města Gaza.
"Tankové granáty jsou na rozdíl od vrtulníkových raket neviditelné," prohlásil obyvatel města Gaza, který se spolu se svou rodinou raději uchýlil na bezpečnější místo.
Ulice Gazy, které jsou podle zveřejněných záběrů týden po zahájení izraelské vojenské operace zničené, byly dnes liduprázdné. Mnoho budov leží v troskách. Většina obyvatel města a obcí na severu pásma Gazy zůstala z obavy před dalším postupem armády ve svých domovech.
Izraelské tanky, které opět kontrolují v létě 2005 vyklizenou židovskou osadu Necarim, podle palestinských svědků z pahorku granáty ostřelují oblasti na všechny světové strany. Mnoho lidí žijících v okolí proto prchá do středu města Gaza.
Radikální islamistická organizace Hamas, které pásmo ovládá, se snaží udělat vše proto, aby obyvatelstvo a své bojovníky udržela v bojové náladě. Palestinským reportérům zasílá textové zprávy SMS, že hnutí navzdory ofenzivě nadále odpaluje rakety Kásam na izraelská města. Stejně tak se k dalším akcím přihlásila i další radikální skupina Islámský džihád.
Horké palestinské pásmo Gazy zaujímá území menší než Praha (základní údaje) |
Oficiální název: pásmo Gazy (arabsky Kitá Ghazza; hebrejsky Azza) Poloha: leží u Středozemního moře a sousedí s Izraelem a Egyptem Státní zřízení: Do stažení Izraele v srpnu 2005 spravovaly asi 67 procent území palestinské úřady, zbytek Izrael. Nyní je celé pásmo Gazy pod správou palestinské autonomie, v roce 2007 jej po vnitropalestinských bojích ovládlo radikální hnutí Hamas, které EU a USA považují za teroristickou organizaci. Prezident palestinské samosprávy: Mahmúd Abbás Rozloha: 360 kilometrů čtverečních (Praha má rozlohu 496 kilometrů čtverečních); šířka pásma je šest až deset kilometrů, délka 45 kilometrů Počet obyvatel: 1,5 milionu Palestinců, většina jsou uprchlíci nebo jejich potomci (2007) Oficiální jazyk: arabština Náboženství: islám (většinou sunnitští muslimové), křesťanství Správní středisko: Gaza - zhruba 400 tisíc obyvatel; město a zároveň i přístav je známé již od druhého tisíciletí před Kristem, posléze se stalo posvátným místem islámu Nezaměstnanost: 35 procent (2006) HDP: 600 USD/hlavu (2007) Hospodářství: Území je především zemědělskou oblastí, kde se pěstují olivy a citrusové plody; průmysl zde nemá velký význam, soustředěn je především ve městě Gaza. Historie: Po pádu osmanské říše v roce 1917, která vládla na Blízkém východě od roku 1517, dostala území pásma Gazy pod mandátní správu Británie. Po odchodu britských jednotek v roce 1948 připadlo po první izraelsko-arabské válce pásmo Egyptu, obyvatelé pásma ale neměli egyptské občanství. Gazu v šestidenní válce v červnu 1967 dobyl Izrael, který zde začal od roku 1970 budovat židovské osady. V roce 1987 vypukla v pásmu první palestinská intifáda (povstání) a bylo založeno radikální hnutí Hamas. Po podpisu izraelsko-palestinské mírové dohody v září 1993 bylo v roce 1994 předáno na 67 procent území palestinské samosprávě. V srpnu 2005 bylo z pásma Gazy evakuováno všech 21 židovských osad. Ostatní: - Pásmo Gazy je s 4118 obyvateli na kilometr čtvereční jednou z nejhustěji obydlených oblastí světa. - Zhruba 80 procent obyvatel pásma je pod hranicí bídy, jsou závislí na potravinové pomoci. Izrael kontroluje vzdušný prostor i přístup do přístavů v Gaze, na pobřežní blokádu dohlížejí izraelské lodě. |
Foto: AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.