Stovky vězňů v hlavním zadržovacím centru americké armády v Afghánistánu odmítají výhody jako například rodinné návštěvy na protest proti tomu, že jsou jim upírána zákonná práva. Uvedly to armádní a humanitární zdroje.
V zadržovacím centru na letecké základně Bagrám u hlavního města Kábulu je internováno kolem 600 vězňů v postavení "nepřátelských bojovníků". Tento status jim podle USA nedává právo na právní zastupování.
ČTĚTE TAKÉ: Obama schválil držení zajatců v Afghánistánu bez soudu
Aktivisté pro lidská práva tvrdí, že tito vězňové by měli mít stejná práva jako osoby ve věznici na základně Guantánamo na Kubě. Podle americké armády však vězni v Bagrámu musejí mít jiné zacházení, protože jsou zadržováni na aktivním válečném poli.
Jejich status je předmětem soudních procesů ve Spojených státech. Federální soudce v dubnu rozhodl, že bagrámští vězni mají právo přednést svůj případ u soudů v USA. Vláda prezidenta Baracka Obamy však vyzvala federální odvolací soud, aby toto rozhodnutí změnil.
Vězni na bagrámské základně zahájili protest už 1. července. Stěžují si především na to, že nemají přístup k právníkům či k nezávislému vyšetřování.
Odmítají proto trávit venku čas určený k rekreaci, návštěvy příbuzných i videofonní hovory, jež jim zařídil Mezinárodní výbor Červeného kříže, sdělil nejmenovaný vojenský zdroj. Vězni nicméně nedrží hladovku - jídlo a vodu přijímají.
Osoby zadržované v Bagrámu však jsou seznamovány s důvodem zatčení a mají možnost se samy hájit v šestiměsíčním armádním období pro přezkoumání. Nemají ale možnost právní porady zvenčí.
Afghánští činitelé v lidských právech se nechtějí k protestu vyjadřovat, protože do věznice nemají přístup, a tudíž ani žádné informace. "Ústava nám dává oprávnění monitorovat podmínky vězňů v Afghánistánu a zejména v zadržovacích centrech koaličních sil, ale (na Bagrámu) nám odmítli povolit vstup," poznamenal komisař pro lidská práva Muhammad Faríd Hámidí.
Foto: Wikimedia Commons