Odchod
Námořní pěchota USA a britské bojové síly opustily Afghánistán
26.10.2014 10:15 Aktualizováno 26.10. 14:32
Britské bojové síly spolu s americkou námořní pěchotou v neděli oficiálně ukončily své operace v Afghánistánu a své dvě základny v provincii Hílmand předaly afghánské armádě. Na přelomu roku pak po více než desetiletí skončí mise Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF).
Afghánská armáda dopoledne místního času převzala kontrolu nad rozlehlou britskou základnou Camp Bastion a přilehlou americkou základnou Camp Leatherneck. Všichni zbývající britští vojáci z Camp Bastionu podle listu The Daily Telegraph opustí areál do několika dní. Ze základny, která byla poslední britská, již Londýn stáhl tisíce mužů a žen ve zbrani a tuny vybavení. V Afghánistánu tak nyní zůstává jen několik stovek britských vojáků.
"Bojové jednotky do Afghánistánu již nepošleme za žádných okolností," prohlásil britský ministr obrany Michael Fallon. V komentáři ke končícímu nasazení britského vojska uvedl, že sice došlo k chybám na straně armády i politiků, ale že od začátku operace v roce 2001 se dosáhlo značných úspěchů.
"Na začátku se zjevně nevynaložilo dost prostředků a vybavení tehdy nebylo dost dobré," řekl. "Ale nezapomínejme, čeho jsme dosáhli," dodal. Fallon rovněž přislíbil, že většina jednotek bude doma do Vánoc. V zemi zůstane prý "několik stovek" vojáků, kteří pomohou s výcvikem v důstojnické akademii.
V Afghánistánu v současné době slouží také čeští vojáci, kterých je zhruba 300. Vedle příslušníků strážní roty zde působí také lékaři, logistici, meteorologové nebo instruktoři, kteří cvičí piloty vrtulníků.
Na přelomu roku skončí muse ISAF, na kterou naváže výrazně menší a nebojová operace Resolute Support (Rozhodná podpora). Ta bude mít asi 12 tisíc vojenských příslušníků, z toho zhruba 9 800 amerických vojáků, a jejím úkolem bude výcvik a pomoc afghánským silám. Ty nyní čítají 350 tisíc lidí. Kromě Američanů budou v jednotce hlavně Němci, Turci a Italové. Česko by se podle prezidenta Miloše Zemana mohla na misi podílet 300 vojáky.
Británie v bojích v této středoasijské zemi ztratila 453 vojáků, zatímco Spojené státy v akutální bilanci udávají 2349 zabitých vojáků. Nejhorším rokem byl pro Londýn vrchol války v roce 2009, kdy padlo 108 Britů. Celkem nasazením v Afghánistánu prošlo 140 tisíc britských vojáků a operace stála Británii na 19 miliard liber (takřka 668 miliard korun).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.