"Naši vzdělaní na Západě jen myjí nádobí." Afghánský prezident na pranýři

Zahraničí
7. 12. 2015 20:01
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní čelí kritice na internetových sociálních sítích v zemi za výroky, jimiž chtěl odradit svoje krajany od emigrace. V rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici Deutsche Welle během návštěvy Německa minulý týden Ghaní tvrdil, že ani dobře vzdělaným Afgháncům na Západě "pšenka nepokvete". "Pokud žijí v zahraničí, myjí nádobí. Nestávají se součástí střední třídy," řekl prezident.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Na sociálních sítích se na Ghaního hlavu vzápětí snesla vlna kritiky začínající už u jeho rodiny. Je totiž všeobecné známo, že všechny jeho děti žijí ve Spojených státech. Kritici také prezidentovi připomínají jeho vlastní kariéru: vystudoval vysokou školu v USA, učil na tamějších univerzitách a 11 let pracoval ve Světové bance.

Kdosi rovněž upozornil na úspěšnou politickou kariéru nové kanadské vládní tajemnice pro demokratické instituce Maryam Monsefové, která je afghánského původu a která se do Kanady dostala jako uprchlice. "Pane Ghaní, ona nemyje nádobí," objevilo se na sociální síti.

Ghaní na kritiku reagoval prohlášením, že neměl v úmyslu nikoho urážet a že pouze poukázal na problém toho, že země se nemůže dobře rozvíjet, když přišla už o dvě generace odborníků, kteří v důsledku neustálých bojů uprchli do zahraničí.

"Kolik našich lidí s doktoráty, včetně členů mé vlastní rodiny, bylo ale nuceno řídit taxíky, aby si vydělali na kousek chleba?" řekl Ghaní na tiskové konferenci.

Ašraf Ghaní.Prezident si během návštěvy Berlína od německé kancléřky Angely Merkelové vyslechl, že afghánské uprchlíky, kteří hledají pouze lepší životní podmínky, bude Německo vracet. V zemi podle Merkelové mohou zůstat ti afghánští běženci, kteří by kvůli spolupráci se Západem byli ve vlasti v ohrožení života. Oba politici se zároveň shodli, že Afghánistán své občany potřebuje kvůli obnově země.

Útěky do Evropy

Ghaní také řekl, že je třeba vytvořit realistický obraz Německa a potlačit obrazy, které vytvářejí převaděči ve snaze získat zákazníky. "Musíme zajistit, že lidé budou mít potřebné informace a nebudou mít pocit, že v Německu jsou ulice dlážděny zlatem," řekl Ghaní.

Afghánský prezident také uvedl, že pokusy o útěk do Evropy často vedou ke zbídačení celé rodiny, protože převaděči žádají za jednoho člověka 20 až 25 tisíc dolarů (510 až 640 tisíc korun). Na každého Afghánce, který se do EU dostane, pak podle Ghaního připadají čtyři, kteří na cestě zahynou.

Podle Merkelové by v Afghánistánu měly vzniknout bezpečné zóny, kam by se lidé mohli uchýlit v případě, že v blízkosti jejich domovů vypuknou boje. Právě pro budování takových míst by mohla být v příštích letech využita německá rozvojová pomoc.

Autor: ČTK , ReutersFoto: Facebook

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ