NATO se bojí ruské lodi, prý může posílit útoky na Aleppo

Zahraničí
25. 10. 2016 12:35
Rozvaliny po bombardování v Aleppu.
Rozvaliny po bombardování v Aleppu.

Ruská a syrská letadla nebombardovala povstalce v syrském Aleppu už sedm dní, i když příměří vypršelo v sobotu. Řekl to v úterý mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Opoziční organizace ochránců lidských práv (SOHR) však tvrdí, že nálety na východní Aleppo byly po skončení příměří obnoveny.

"V minulých sedmi dnech byly všechny lety ruského a syrského letectva přerušeny. Letadla nad město nevzlétají a neútočí. Celodenně je v provozu šest humanitárních koridorů určených pro civilisty, kteří chtějí z Aleppa odejít. Distribuuje se také teplé jídlo a jsou otevřena centra první pomoci," sdělil Konašenkov.

V pondělí pozdě večer podle něj jedním z koridorů odešlo 48 žen a dětí; bylo jim poskytnuto ubytování a teplé jídlo.

SOHR oznámila, že východ Aleppa, který ovládá opozice, je od soboty terčem leteckých i dělostřeleckých útoků.

Příměří, které skončilo v sobotu a jež Rusko podle svého pondělního oznámení nehodlá prodlužovat, mělo umožnit evakuaci civilistů i povstaleckých bojovníků a také dopravu humanitární pomoci do této obléhané části největšího syrského města.

Příměří k zajištění pomoci

Rusko v pondělí kritizovalo agentury OSN za to, že podle něj nevyužily příměří k zajištění pomoci. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric k tomu však řekl, že OSN nedostala dostatečné bezpečnostní záruky.

Koordinátor humanitárních operací OSN Stephen O'Brien v úterý sdělil, že se OSN vzdala plánu evakuovat nemocné z východního Aleppa, a potíže připsal všem účastníkům konfliktu. "Evakuaci zabránilo několik věcí včetně průtahů kolem nezbytných povolení od místních úřadů ve východním Aleppu, podmínek, jaké si kladly ozbrojené skupiny, a námitek syrské vlády proti dopravě lékařských a dalších potřeb na východ města," sdělil O'Brien.

Podle něj nebyli za třídenního klidu zbraní evakuováni žádní pacienti ani rodiny. "Jsem rozhořčen, že osud civilistů - nemocných a zraněných, dětí a starých lidí, kteří naléhavě potřebují životně důležitou pomoc - zůstává nemilosrdně v rukou těch, kteří trvale odmítají postavit osud těchto lidí nad své politické a vojenské zájmy," dodal O'Brien.

Posílí loď útoky na civilisty?

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se obává, že ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov, která nyní míří do Středozemního moře, může být využita k posílení útoků na civilisty v Aleppu. Rusko vyzval, aby útoky na Aleppo zastavilo a přispělo k prosazení příměří.

"Obáváme se, že skupina s letadlovou lodí bude moci sloužit jako platforma k posílení útoků na civilisty," řekl Stoltenberg novinářům na tiskové konferenci před středečním a čtvrtečním jednáním ministrů obrany aliančních zemí v Bruselu.

Ruská federace má podle generálního tajemníka NATO právo operovat se svými vojenskými plavidly v mezinárodních vodách. Aliance podle něj pohyby bojové skupiny kolem Admirála Kuzněcova rutinním a uměřeným způsobem sleduje. Je podle něj na jednotlivých zemích aliance, zda ve svých přístavech umožní ruským lodím nabrat zásoby a doplnit palivo.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ