Nepokoje na západě Číny: <span>další mrtví Ujgurové</span>

Zahraničí
13. 7. 2009 14:00
Policejní helikoptéra krouží nad mešitou v Urumqi.
Policejní helikoptéra krouží nad mešitou v Urumqi.

Nové oběti mezi Ujgury má na svědomí čínská policie.Policie v metropoli neklidné ujgurské oblasti Sin-ťiang v severozápadní Číně zastřelila dva Ujgury. Oznámila to bez bližších podrobností agentura Reuters s odvoláním na čínské sdělovací prostředky. Jednoho Ujgura prý policejní střelba zranila.

Podle dřívějších zpráv v muslimské části ujgurské metropole Urumči se ozvala střelba. Policisté prý zároveň vytlačili z velkého orientálního tržiště několik stovek lidí. "Zaslechl jsem zvuky připomínající sérii výstřelů... Vzápětí jsme spatřili lidi utíkat," řekl nejmenovaný Ujgur. Lidé se při střelbě začali vrhat na zem nebo se dali na útěk.

ČTĚTE TAKÉ: Co se skrývá za násilím v Sin-ťiangu?
                        Ujguři mají jako muslimové nevýhodu, říká sinolog

Po vytlačení asi dvou set lidí z Velkého bazaru začala policie blokovat přístupové ulice k tržišti, které byly předtím uvolněny. Agentura AP napsala, že po zuby ozbrojení policisté se vrhli na jednoho muže, do něhož kopali a tloukli ho. Důvod incidentu ale znám není.

Exilová představitelka Ujgurů žádá USA o pomoc.První dnešní zprávy z Urumči přitom informovaly o zmírnění bezpečnostních opatření, která zavedly čínské úřady v reakci na etnické násilnosti posledního týdne, a o pomalém návratu života do normálních kolejí. Ve městě bylo stále vidět příslušníky ozbrojených jednotek, ale z ulic se začaly odstraňovat zátarasy a mnozí obchodníci otevřeli své krámky.

Srážky mezi muslimskými Ujgury a čínskými Chany si podle oficiálních údajů vyžádaly 184 mrtvých a 1680 zraněných. Ovšem zahraniční proujgurské zdroje odhadují počet mrtvých, většinou Ujgurů, na několik tisíc. V nemocnicích zůstává kolem 900 lidí, z nichž 74 zatím ještě boj o život zcela nevyhrálo. Přes 1400 lidí, většinou Ujgurů, bylo po násilnostech zatčeno.

Nepokoje řízené ze zahraničí? 

Do napjaté oblasti Čína vyslala kvůli uklidnění situace desetitisíce vojáků. Čínské sdělovací prostředky dnes upozornily, že představitelé státní správy, kteří se nedokázali vypořádat s protesty, mohou být potrestáni - trest může jít od omluvy až po odvolání z funkce.

Agentura Nová Čína dnes napsala, že demonstrace proti čínským zastupitelským úřadům v Evropě a ve Spojených státech ukazují, že etnické nepokoje v Urumči byly pečlivě připravené v zahraničí. Demonstranti na budovy čínských ambasád a konzulátů vrhali vejce, Molotovovy koktejly či kameny. Konkrétním viníkem je prý exilová politička Rebija Kadírová a její Světový ujgurský kongres.

Grafika.Komunistický list Global Times dnes otiskl kritiku namířenou na tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, který čínský postup proti Ujgurům v Sin-ťiangu přirovnal ke genocidě. Organizace islámské konference (OIC) vyjádřila politování nad "nepřiměřeným použitím síly".

Devítimilionové etnikum Ujgurů, kteří jsou jazykově i etnicky spřízněni s Turky, si dlouhodobě stěžuje na neustálý příliv čínských Chanů, kteří například vlastní drtivou většinu obchodů, i na vládní restrikce vůči svému náboženství. Chany obviňují z diskriminace a komunistickou stranu ze snahy zlikvidovat ujgurský jazyk i kulturu.

Foto: ČTK/AP, Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ