Nepokoje v Thajsku se dotkly desítek Čechů
26.11.2008 19:58
Tisíce turistů se staly rukojmími thajské politické krize poté, co ve středu stoupenci opozice pokračovali v blokádě mezinárodního letiště v Bangkoku. Na letišti Suvarnabhumi, které slouží jako vstupní brána pro 15 milionů turistů ročně přilétajících do Thajska, uvízly od úterka více než tři tisíce lidí.
Dnes je thajské úřady evakuovaly z letiště do centra hlavního města. Na letišti byli podle dostupných informací i tři Češi, kteří se nakonec vydali zpátky do města. České velvyslanectví v Bangkoku dnes ČTK informovalo, že čeští občané pobývající v Thajsku jsou v pořádku.
Informace české ambasády v Bangkoku ale nemusí být kompletní. Dnes ráno velvyslanec Ivan Hotěk v rozhovoru pro Radiožurnál například uvedl, že nemá informace o Češích, kteří by uvízli na letišti Suvarnabhumi - záhy poté se začalo mluvit o třech turistech. Pokud se ale čeští turisté v Thajsku nedostanou do potíží, anebo nejsou členy nějaké organizované skupiny, nemusí se českému zastupitelskému úřadu vůbec ohlásit.
Thajské úřady i tamní ambasády doporučují odložit odjezd na mezinárodní letiště v Bangkoku, dokud nebude obnoven jeho provoz. Kdy se tak stane, není zatím zřejmé.
Nepokoje v Thajsku zkomplikovaly dovolenou několika desítkám dalších českých turistů. Například skupina klientů CK Firo-tour, která se dnes měla vracet domů, musela kvůli zavřenému letišti zůstat v místě svého pobytu na ostrově Koh Samui.
Krizi pocítila také zhruba dvacítka klientů CK Fischer, kteří do Thajska letěli v úterý pravidelnou linkou Austrian Airlines z Vídně: let směřující do Bangkoku musel být odkloněn do letoviska Pattaya, což je místo pobytu Čechů.
Němečtí turističtí operátoři kvůli politické krizi v Thajsku rušit lety, které směřují přes Bangkok nebo přímo do Bangkoku. Týká se to například cestovních kanceláří Meier´s Weltreisen nebo Dertours, které zrušily lety na dnešek a na čtvrtek, což se dotklo zhruba dvou stovek jejich klientů. Lidí, kteří směřují do dalších oblíbených thajských letovisek - například na ostrov Pchúket - se ale zatím žádná mimořádná opatření netýkají.
Německé ministerstvo zahraničí doporučilo svým občanům, aby se letišti v Bangkoku kvůli thajské vládní krizi vyhnuli. Podle mluvčího německé diplomacie je totiž situace na tamním letišti "nekontrolovatelná".
Určité zmatky související s omezením provozu na letišti kolem dokládá i úterní informace mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury pro ČTK. Agentura vydala v 17.45 hodin zprávu, v níž citovala Okamuru, podle něhož prý nebylo uzavřeno mezinárodní letiště Suvarnabhumi, nýbrž letiště Donmung, které je využíváno pro vnitrostátní, vládní a vojenské účely.
Stalo se tak v době, kdy už řadu hodin thajská média informovala o tom, že na Suvarnabhumi bylo po vniknutí demonstrantů do hlavního terminálu ukončeno odbavování odlétajících letadel a kdy už světové média obletěly záběry z obsazení mezinárodního vzdušného přístavu.
Mezi Čechy patří Thajsko k nejoblíbenějším zimním exotickým destinacím.
Ročně tam zavítá zhruba 17 tisíc českých rekreantů.
Foto: AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.