Několik nositelů Nobelovy ceny za mír vyzvalo krále a korunního prince Saúdské Arábie, aby udělili milost 14 mladých lidem odsouzeným k trestu smrti kvůli protivládním demonstracím z let 2011 a 2012. V dopise, zveřejněném v pátek, se mimo jiné píše, že přiznání v tomto procesu byla vynucená a že nebyla vyšetřena podezření z fyzického násilí vůči obžalovaným.
Laureáti Nobelovy ceny za mír, mezi nimiž je například polský exprezident Lech Walesa, jihoafrický aktivista Desmond Tutu či íránská právnička Širín Ebadíová, apelují na saúdskoarabského krále, aby milostí napravil "velkou nespravedlnost".
Proces už dříve označily za nespravedlivý organizace ochránců lidských práv Amnesty International (AI) a Human Rights Watch (HRW), podle nichž se saúdskoarabský režim takto zbavuje svých odpůrců. Všech 14 odsouzených patří k šíitské menšině, která si dlouhodobě stěžuje na diskriminaci v monarchii, kde vládnoucí rodina a většina obyvatel vyznává striktní vahhábitskou podobu sunnitského islámu.
Mezi 14 odsouzenými k trestu smrti je i nyní dvaadvacetiletý Mudžtába Suvajkát, jehož zadržely saúskoarabské úřady na letišti v roce 2012, když odlétal studovat na univerzitu do USA. Podle laureátů Nobelovy ceny byl tento student odsouzen mimo jiné za zveřejňování fotografií z demonstrací na sociální síti Facebook a k přiznání k trestnému činu byl donucen násilím.
Trest smrti za zveřejňování fotografií a vyzývání lidí k tomu, aby šli demonstrovat proti vládě, dostal i Alí Nimr. Mezi odsouzenými k smrti je i hluchoslepý dvacetiletý Munír Adam a další dva, kteří byli podle nositelů Nobelovy ceny v době zatčení nezletilí.
Rozsudky kritizovala v červnu i zástupkyně Amnesty International Lynn Maalufová, podle níž odsouzení vynucená přiznání později odvolali.