Nový saúdský král vyhazuje reformisty, přivádí konzervativce

Zahraničí
31. 1. 2015 11:11
Nový saúdskoarabský král Salmán.
Nový saúdskoarabský král Salmán.

Saúdskoarabský král Salmán provedl týden po smrti svého předchůdce Abdalláha rozsáhlé změny ve vládě i dalších státních institucích. V mnoha případech nahradili umírněné reformisty konzervativní politici. U příležitosti svého nástupu do úřadu prý nechal také vyplatit mimořádné odměny a finanční příspěvky chudým ve výši stovek miliard korun. 

Výměna se dotkla mimo jiné guvernérů hlavního města Rijádu a poutní metropole Mekky, kterými byli dva synové zesnulého krále Abdalláha, Mišíl a Turkí. Rozpustil také bezpečnostní radu státu a nahradil i šéfa tajných služeb.

Výrazně zasáhl Salmán do oblasti školství a náboženství. Sloučil dvě ministerstva zodpovědná za vzdělávání a propustil ministra Chálida Fajsála, který byl považován za reformistu. Zrušena byla také komise pro reformu školství. Umírněné politiky odstranil nový král také z čela ministerstva pro záležitosti islámské víry a z vedení náboženské policie a nahradil je konzervativci. Svého muže dosadil také na ministerstvo informací.

Ve svých funkcích naopak zůstali šéfové klíčových rezortů financí a zahraničí. Ministrem s dohledem nad otázkami ropného průmyslu zůstává už více než dvacet let Alí Ibráhím Naimí, což vyslalo trhům signál, že největší světový vývozce ropy setrvá u své dosavadní politiky neomezovat těžbu suroviny v reakci na její klesající cenu.

Odměna státních zaměstnanců ve výši dvou měsíčních platů a finanční příspěvky pro studenty, důchodce, chudé a postižené vyplacené u příležitosti nástupu Salmána k moci vyjdou prý saúdskoarabský rozpočet na v přepočtu asi 735 miliard korun.

Devětasedmdesátiletý Salmán ibn Abdal Azíz Saúd se stal králem po smrti svého staršího bratra Abdalláha. Při převzetí moci přitom ujistil, že bude pokračovat v politice svého předchůdce.

Také podle pozorovatelů se větší změny saúdskoarabského režimu očekávat nedají. Salmán nevyužil možnosti zavést reformy ani v pozici ministra obrany ani korunního prince. Království navíc v současnosti čelí vnějšímu nepříteli: na severní irácké hranici jej ohrožují radikálové z organizace Islámský stát, na jihu bojovníci jemenské odnože teroristické organizace al-Kajda.

Autor: ČTK , DPAFoto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ