Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil svou nadcházející návštěvu Spojených států za nový začátek ve vztazích mezi oběma zeměmi. Erdogan se příští týden v úterý setká se svým protějškem Donaldem Trumpem, s jehož předchůdcem Barackem Obamou měl napjatější vztahy.
Erdogan před cestou zmírnil kritiku amerických zbrojních dodávek kurdským milicím YPG. Zopakoval ale, že bude požadovat vydání duchovního Fethullaha Gülena, jehož viní ze zosnování loňského pokusu o puč.
"Tuto návštěvu USA považuji za nový začátek v našich vztazích," řekl Erdogan o svém pozvání do Bílého domu.
Erdogan se pokusil vykreslit americké dodávky těžších zbraní milicím YPG jako pozůstatek Obamovy blízkovýchodní politiky. "Spojené státy pořád procházejí přechodným obdobím. A my musíme být opatrnější a citlivější," prohlásil na tiskové konferenci na letišti v Ankaře před odletem do Číny a USA. "Některé nynější kroky v USA pocházejí z minulosti, například zbrojní pomoc YPG," dodal podle agentury Reuters.
Pentagon v úterý oznámil, že americká administrativa schválila zbrojní dodávky pro YPG. Kurdské milice bojují na severu Sýrie proti takzvanému Islámskému státu (IS). Spojené státy, které vedou mezinárodní koalici bojující proti IS, řadí YPG ke svým spojencům. Ankara je naopak považuje za odnož Strany kurdských pracujících (PKK), která vede v Turecku boj za autonomii tamních Kurdů a která je považovaná za teroristickou organizaci jak v Turecku, tak v USA.
Erdogan bude na návštěvě požadovat vydání islámského duchovního Fethullaha Gülena, svého někdejšího spojence, který už léta žije v exilu v USA. Ankara jej viní ze zosnování loňského pokusu o státní převrat. Gülen ale podíl na pokusu o puč popírá a naznačuje, že za ním mohl stát samotný Erdogan.
Turecké úřady v souvislosti s pokusem o puč zadržely už asi 49.000 lidí, vyšetřování jich ale čelilo více než 150.000. Zhruba 145.000 státních zaměstnanců, pracovníků bezpečnostních složek a vysokoškolských pedagogů přišlo kvůli údajnému napojení na Gülenovo hnutí o práci.