Americký prezident Barack Obama při setkání se členy syrské opozice řekl, že syrský prezident Bašár Asad přišel o právo dále vést Sýrii. Podle Obamy není pro Asada v budoucí Sýrii místo. V Sýrii se budou v červnu konat prezidentské volby, v nichž Asad opět kandiduje.
Obama se připojil k setkání své bezpečnostní poradkyně Susan Riceové s Asadovými oponenty vedenými šéfem exilové opoziční koalice Ahmadem Džarbou. Jednali o možnostech politického řešení syrského konfliktu, který od roku 2011 nepřežilo na 150 tisíc lidí.
Obama chce, aby Džarba uvažoval o sestavení široké vlády. Dosavadní snahy v tomto směru troskotaly, neboť opozice je rozhádaná a nesourodá.
Šéf syrské protivládní koalice je v USA od minulého týdne a od prvního dne žádal USA, aby poskytly bojující opozici účinnější zbraně.
USA sice uvolní dalších 27 milionů dolarů pro opozici, ale částka je určena na nevojenskou pomoc. Spojené státy odmítají vybavovat oponenty Damašku zbraněmi, které by mohly padnout do rukou islámských extremistů, kteří rovněž stojí proti syrské armádě.Opoziční delegace vydala po setkání s Obamou prohlášení, v němž uvádí, že i v Bílém domě upozornila, že Syřané potřebují prostředky k "obraně proti válečným zločinům, jež každodenně páchá syrský režim".
Suma, jíž USA bojující opozici pomohly od začátku konfliktu v roce 2011, dosahuje 287 milionů dolarů (5,7 miliard korun). Kromě toho Spojené státy poskytly v době syrské krize Sýrii a okolním zemím 1,7 miliardy dolarů humanitární pomoci.
Nehledě na mohutnou finanční a zbrojní pomoc, kterou opozici, v níž hrají zásadní roli islamisté, poskytují USA a ropní emírové, Asadův režim zaznamenal v uplynulých měsících na bojištích významné úspěchy. Vláda v Damašku dokonce tvrdí, že bojiště v nejvíce strategických oblastech opanovala.