Americký prezident Barack Obama o rok prodloužil sankce Spojených států vůči Barmě kvůli potlačování svobod tamní vojenskou juntou. Zdůraznil přitom, že její akce a politika i nadále představují vážnou hrozbu americkým zájmům.
V oficiálním dokumentu Bílého domu se uvádí, že prezident se rozhodl prodloužit donucovací opatření, která v květnu 1997 vyhlásil tehdejší prezident Bill Clinton a potom je několikrát zpřísnil prezident George Bush.
ČTĚTE TAKÉ: Svět protestuje proti zatčení Su Ťij. Ta trvá na nevině
Barma: Su Ťij je ve vězení kvůli návštěvě cizince
"Jednání vládnoucí barmské junty je nepřátelské vůči americkým zájmům a představuje pokračující a mimořádnou hrozbu národní bezpečnosti a zahraniční politice Spojených států," uvedl Obama v prohlášení adresovaném americkému Kongresu.
Sankce v praxi zakazují americké investice v Barmě a vývoz finančních služeb do Barmy a týkají se také dovozu barmských výrobků do USA. Jsou zaměřeny také proti osobám, které podporují barmský režim a proti jejich firmám.
Barma nemá ústavu od roku 1988, kdy tu původní junta zrušila. V roce 1990 se v zemi sice konaly volby, v nichž zvítězila prodemokratická opozice, ale vojenská vláda odmítla předat moc.
V září 2007 pak v zemi vypukly nepokoje vedené buddhistickými mnichy, při nichž podle demokratických aktivistů zahynulo až 200 lidí.
Sankce vůči Barmě v minulosti vyhlásila také Evropská unie.
Foto: Reuters