Americký prezident Barack Obama na sebe vzal "plnou odpovědnost" za incident z letošního ledna, při němž během operace proti teroristům na afghánsko-pákistánské hranici přišli nešťastně o život dva rukojmí Al-Káidy z USA a Itálie. Útok na islamisty byl tehdy veden s pomocí dálkově řízeného bezpilotního aparátu.
Při zásahu přišli o život Američan Warren Weinstein, kterého Al-Káida zadržovala od roku 2011, a Ital Giovanni Lo Porto, který byl v zajetí od roku 2012. Informace o okolnostech jejich smrti se tento čtvrtek objevila objevila poprvé.
"Uvědomuji si, že žádná slova nemohou nahradit jejich ztrátu," prohlásil Obama a dodal, že Američané tehdy neměli žádné informace o tom, že rukojmí z USA a Itálie se zdržují právě v místě útoku. Akce byla podle prezidenta oprávněná.
Obama vyjádřil soustrast rodinám Weinsteina a Lo Porty a prohlásil, že hluboce lituje smrti obou mužů. "Zpravodajské informace a stovky hodin sledování nás tehdy přesvědčily o tom, že jde o základnu Al-Káidy, kde nejsou žádní civilisté. Jiný zásah proti zločincům nebyl možný," řekl šéf Bílého domu.
Americká vláda chce finančně kompenzovat rodinám mrtvých rukojmích ztrátu jejich blízkých, oznámil na tiskové konferenci ve Washingtonu mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Částku odmítl upřesnit.
Místopředsedkyně senátního výboru pro kontrolu zpravodajských služeb Dianne Feinsteinová vyzvala k přehodnocení postupu americké armády v Afghánistánu a Pákistánu v zájmu minimalizace počtu civilních obětí. Považuje za nezbytné, aby Pentagon každý rok publikoval zprávu o počtu obětí, a to vojenských i civilních.
Podle republikánského senátora Johna McCaina incident s Weinsteinem a Lo Portou nezpochybňuje nasazování bezpilotních letadel v boji s terorismem. Jeho slova podpořil i senátor Lindsey Graham. "Je to účinná zbraň ve válce s terorismem a plně podporuji její zachování," prohlásil. Nežádoucí civilní ztráty jsou podle něj "součástí války".
Italská vláda dala najevo, že se jí smrt Giovanniho Lo Porty dotkla, odpovědnost za ní ale podle Říma plně nesou teroristé. Weinsteinova manželka Elaine naproti tomu obvinila pákistánskou vládu, že si v případě jejího muže nepočínala dost operativně. "Nereagovali včas, když se objevila možnost jeho osvobození," řekla a dodala, že pro Islámábád nebylo Weinsteinovo propuštění prioritou.
Během útoku byl zabit Američan Ahmed Farouq, který byl podle Bílého domu jeden z vůdců Al-Káidy. Ve stejné době na afghánsko-pákistánském pomezí přišel o život i další Američan Adam Gadahn, který v řadách teroristů působil jako propagátor.
Gadahn se stal jediným Američanem, který byl po druhé světové válce obviněn z velezrady. Za pomoc vedoucí k jeho dopadení byla vypsána odměna jeden milion dolarů.