Ochránci lidských práv z organizace Amnesty International kritizují Saúdskou Arábii za rozsudek, podle něhož má být usvědčené osobě způsobeno ochrnutí. Viníka, který je už několik let ve vězení, by mohlo zachránit pouze to, že by sehnal milion rijálů (7,6 milionu korun) jako výkupné.
Alímu Chavahirovi bylo 14 let, když zaútočil na svého přítele sekáčkem, poranil mu páteř a mladík je od té doby ochrnutý od pasu dolů. Soudci pak nad viníkem vynesli verdikt v souladu s principem kisásu, tedy odvety. Poškozený podle něj může požadovat, aby útočníka stihl osud oběti.
"Vyvolat ochrnutí jako vykonání trestu za zločin se rovná mučení. Je na čase, aby saúdskoarabské úřady respektovaly své mezinárodní právní závazky a odstranily takové strašné tresty ze zákoníku," řekla k případu Ann Harrisonová z Amnesty International. Dle této organizace se v Saúdské Arábii jako trest praktikuje například vydloubnutí oka nebo vytržení zubu.
Chavahirova rodina je chudá a v Saúdské Arábii už byla zahájena sbírka, která má pomoci uchránit muže před fyzickým trestem, informoval list Saudi Gazette. Původně přitom chtěla rodina oběti ještě o milion rijálů více.
Ochránci lidských práv soudnictví v Saúdské Arábii tradičně kritizují. Zaostává podle nich za mezinárodním standardem, procesy jsou většinou neveřejné a účastníci nemají patřičné právní zastoupení. Odsouzenci k smrti se většinou o trestu dovědí až v den exekuce. Jako odstrašující příklady jsou na veřejných místech ukřižována bezhlavá těla.